PARTNER PORTALU
 • BGK

Zadłużenie: Emeryci mają miliardowe długi

 • PAP/AT    17 stycznia 2018 - 07:48
Zadłużenie: Emeryci mają miliardowe długi
W Rejestrze Dłużników znajduje się ponad 302 tys. emerytów (fot.shutterstock)

W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i BIK znajdują się ponad 302 tys. emerytów z problemami finansowymi. Łączna wartość ich długów przekracza 6,1 mld zł.
 • Ponad 6,1 mld zł wynoszą zaległości 302 tys. emerytów w bazach Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK.
 • Osoby, które nie pracują już zawodowo nie powinny bagatelizować choćby drobnych zobowiązań - apeluje BIG InfoMonitor.
 • W tej grupie wiekowej łatwo o efekt śnieżnej kuli - przestrzega BIG InfoMonitor.

"Na problemy w większym stopniu narażone są kobiety, bo rzadziej niż mężczyźni wchodzą w wiek emerytalny z oszczędnościami i na dodatek mają mniejsze świadczenia" - podkreślił, cytowany w komunikacie, Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i BIK znajdują się ponad 302 tys. osób w wieku 65 lat i więcej z problemami w terminowym opłacaniu rachunków i kredytów. Łączna wartość ich zaległości przekracza 6,1 mld zł. Średnia zaległość to 20 238 zł, choć rekordzista, 67-latek z Mazowsza ma zadłużenie na ponad 104,3 mln zł.

Badanie przeprowadzone na zlecenie BIG InfoMonitor przez Instytut ARC Rynek i Opinia pokazuje, że w momencie gdy pojawiła się możliwość ponad połowa dzisiejszych emerytów - 56 proc. - chętnie rezygnowała z pracy. "Jedną czwartą zmusiły do tego względy osobiste, a co ósmego badanego (12 proc.) pracodawca" - podano.

Czytaj też: Zadłużenie Polaków: W którym województwie najwięcej, a w którym najmniej dłużników?

Ze zmiany statusu z pracownika na emeryta zadowolonych jest trzech na czterech badanych. Decyzji żałuje co szósta osoba (15 proc.), a co dziesiątemu respondentowi (9 proc.) trudno jest o jednoznaczną ocenę.

Jak wskazał BIG InfoMonitor, po wejściu w życie 1 października zeszłego roku reformy emerytalnej, grupa osób żyjących z emerytury znacząco się powiększy. "W ostatnim kwartale ub.r. wnioski o przejście na wcześniejszą emeryturę złożyło 424 tys. osób, znacznie więcej niż oczekiwano. ZUS zdecydował na razie o przyznaniu świadczeń 313 tys. osób" - czytamy.

W komunikacie przypomniano, że obowiązujące od października przepisy pozwalają kobietom rezygnować z pracy już po ukończeniu 60 lat, zamiast po ukończeniu 67 lat. "Mogą jednak liczyć na znacznie niższą emeryturę niż mężczyźni, przeciętnie w skali kraju - 1614 zł. Średnia emerytura mężczyzn to 2699 zł, ale nawet po obniżeniu wieku emerytalnego mogą oni skorzystać z emerytury później niż kobiety, bo od 65. roku życia" - czytamy.

Jak zaznaczył BIG InfoMonitor, przeciętna zaległość seniorów rośnie znacznie bardziej niż ogółu dłużników. Średnia kwota zaległości seniora w BIG InfoMonitor i BIK (wobec telekomów, operatorów telewizji kablowej, czy też innych usługodawców, a także banków i firm pożyczkowych), podniosła się w ciągu roku o prawie 3 tys. zł, a przez dwa lata o 5 tys. zł.

Według BIG InfoMonitor "sytuacja materialna emerytów jest różnorodna". "Po pierwsze dlatego, że otrzymują emeryturę w innej wysokości, ale też ze względu na posiadane lub brak oszczędności, lepszy lub gorszy stan zdrowia. Tylko jeden na trzech badanych emerytów deklaruje, że miał odłożone oszczędności w momencie rezygnowania z aktywności zawodowej. Poduszkę finansową posiadało 45 proc. emerytów i tylko 27 proc. emerytek" - głosi komunikat.

Zarazem - wynika z opracowania - pracuje tylko co dziesiąty emeryt (11 proc.). Kolejne 11 proc., zapewne nieodpłatnie, zajmuje się wnukami. Opieka nad najmłodszym pokoleniem najbardziej absorbuje emerytów w wieku 60-64 lat - 22 proc. oraz między 65. a 74. rokiem życia - 14 proc.

Wśród niepracujących - jak czytamy - "zwraca uwagę brak ofert, na który żali się co piąty młody emeryt - 60-64 lat". "Ogromną barierą w staraniach o pracę jest niestety kiepski stan zdrowia. Wśród młodszych emerytów przeszkadza połowie, a od 75. roku życia już niemal 80 proc. badanych" - zaznaczono.

Badanie wykonał Instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie BIG InfoMonitor w listopadzie 2017, metodą wywiadów telefonicznych (CATI), na próbie 502 osób przebywających na emeryturze w wieku 60+ lat (kobiety) oraz 65+ lat (mężczyźni).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • ika, 2018-01-23 13:47:16

  Co za czasy, żeby nawet na starość mieć takie problemy.. O tyle dobrze, że młodzi ogarniają temat bardziej i mogą zawsze dziadkom podpowiedzieć jak planować budżet, że warto się sprawdzać w KRD by wiedzieć że nikt nie wziął pożyczki na dowód babci albo dziadka, i samemu trochę pilnować wydatków star...szych, których mamy pod opieką.  rozwiń
 • Anna KLZ, 2018-01-18 00:14:12

  uwierzyłam w XXI wiek i mądrość Ludzi starających się o władzę i rządzących Rzeczpospolitą Polską, zadłużyłam się w PKO i ukończyłam podyplomowe studium zamówień publicznych - świetny świeży powiew - jednak społeczność nie przygotowana - należało dostosowywać specyfikacje. spłaciłam tylko 50% zapoży...czenia i na dzień dzisiejszy ciągnie się za mną zadłużenie. PKO co miesiąc nalicza datek powyżej 120,00 zł. (dla mnie to duża suma), a pracy na 1/2 lub 1/4 etatu brak. Mogę popatrzeć na swoje zawodowe dyplomy uznania, których nie dołożę do świadczenia emerytalnego. Jeśli obowiązuje prawo w RP to powinnam otrzymać świadectwo pracy i Rp-7 z ostatniego miejsca pracy tj. PIP, gdzie trafiłam ustawowo z tytułu przejęcia specjalistów - tylko 10 miesięcy pobierali małe sumy z budżetu by wypłacić mi odprawę emerytalną za obejście obowiązujących przepisów w RP.  rozwiń
 • Prof. Glass, 2018-01-17 09:34:07

  Żeby zapłacić za leki, opłaty zwane haraczem starzy ludzie którzy "sprzedali rodowe srebra" zadłużają się najczęściej u lichwy! Taki los zgotował im Sanhedryn rządzący tym pięknym słowiańskim krajem. A to dopiero początek! Zobaczycie niedługo te nowe głodowe emerytury!