PARTNER PORTALU
  • BGK

Zagrożone inwestycje w Kaliszu. Prezydent zwołuje specjalną sesję rady miejskiej

  • PAP/TK    5 kwietnia 2018 - 17:57
Zagrożone inwestycje w Kaliszu. Prezydent zwołuje specjalną sesję rady miejskiej
Bez uchwały rady, kaliski magistrat nie będzie mógł wyemitować obligacji (Shutterstock.com)

Prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński poinformował w czwartek (05.04) o zwołaniu nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej. Jak podkreślił, chodzi o ponowne przegłosowanie uchwały technicznej w sprawie emisji obligacji. "Ponieważ zagrożony jest los wielu inwestycji” - podkreślił
  • Rada Kalisza odrzucili techniczną uchwałę o emisji obligacji - to efekt trwającego kilka miesięcy sporu pomiędzy prezydentem a koalicjantami.
  • Władze miasta chcą emitować obligację na 50 mln zł. Pieniądze mają zostać przeznaczone przede wszystkim na inwestycje.
  • Planowano m.in. rewitalizację Głównego Rynku, przebudowę ul. Inwestorskiej czy przeprowadzić termomodernizację publicznych przedszkoli

1 marca kaliscy radni przegłosowani poprawki w budżecie i zgodzili się na emisję obligacji na kwotę 50 mln zł, 29 marca nie przyjęli natomiast technicznej uchwały, jak emitować obligacje.

"To spowodowało zagrożenie dla wielu miejskich inwestycji i zablokowanie znacznej części finansów, dzięki którym miasto nie może normalnie funkcjonować. Radni robiąc na złość prezydentowi przestali myśleć o mieszkańcach" - podkreślił prezydent Sapiński na czwartkowej konferencji prasowej. Dodał, że zwołał nadzwyczajną sesję rady, bo liczy na głosy tych radnych, którzy wcześniej wstrzymali się od głosu ws. uchwały. Sesja odbędzie się na początku przyszłego tygodnia.

Konflikt między prezydentem a koalicjantami - radnymi z PiS i SLD - rozpoczął się w lutym od odrzucenia przez radnych wniosku Sapińskiego w sprawie poszerzenia granicy administracyjnej miasta poprzez włączenie gminy Żelazków. W marcu Sapiński odwołał wiceprezydentów wywodzących się z klubów PiS i SLD - Artura Kijewskiego i Karolinę Pawliczak oraz członków komisji mieszkaniowej, wskazanych przez te partie.

Byli koalicjanci wspólnie z radnymi PO w zamian postanowili odwołać wiceprzewodniczącego rady oraz trzech przewodniczących komisji, którzy uznawani są za zwolenników prezydenta Kalisza. Radni PiS, SLD i PO nie przyjęli też projektu technicznej uchwały dotyczącej sposobu emisji obligacji, choć wcześniej poparli uchwałę w sprawie emisji.

Skarbnik Irena Sawicka poinformowała, że radni doprowadzili do tego, że zagrożony jest los wielu zaplanowanych w mieście inwestycji. "Gdy nie będzie emisji obligacji, to 50 mln zł musimy zdjąć z zadań inwestycyjnych" - mówiła Sawicka. Argumentowała, że zadłużenie miasta, uwzględniające emisję obligacji na 50 mln zł, na koniec 2018 roku wyniesie 40,34 proc. Jak zaznaczyła, jest to bezpieczny wskaźnik. "A więc nie można mówić o zwiększaniu zadłużenia miasta, bo to jest nieprawda" - podkreśliła. "W 2009 roku zadłużenie wynosiło 45 proc., a w 2011 54,2 proc." - zauważyła.

Czytaj także: Kalisz. Prezydent Grzegorz Sapiński nie boi się posłów PiS: samorząd ma być niezależny od partii

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.