PARTNER PORTALU
  • BGK

Zakaz dla prezydenta Chomy okazał się pomyłką techniczną

  • PAP/EM    27 stycznia 2017 - 16:48
Zakaz dla prezydenta Chomy okazał się pomyłką techniczną
Zakaz wjazdu na Ukrainę wydany prezydentowi Przemyśla Robertowi Chomie został cofnięty (fot.wikimedia, UP9, CC3.0)

Była to "pomyłka techniczna", która została naprawiona - tak ambasador Ukrainy w Polsce Andriej Deszczyca nazwał decyzję o zakazie wjazdu na Ukrainę wydaną przez tamtejsze władze dla prezydenta Przemyśla Roberta Chomy.
"Decyzja o zakazie wjazdu dla pana prezydenta Przemyśla Roberta Chomy została wycofana. Prezydent został o tym poinformowany. Zrobiłem to osobiście, dzisiaj z nim rozmawiałem. Pan prezydent może wjeżdżać Ukrainę" - powiedział ukraiński ambasador w piątek podczas rozmowy z dziennikarzami na X Forum Europa-Ukraina w Jasionce k. Rzeszowa

Dodał, że tak "nie powinno być". "Była to pomyłka techniczna, została poprawiona. Mam nadzieję, że nie wpłynie to na stosunki dwustronne między naszymi państwami i narodami oraz współpracę regionalną, która bardzo dobrze rozwija się między np. Przemyślem a Lwowem" - zaznaczył Deszczyca.

Pytany o możliwe konsekwencje dla osób, które wydały zakaz dla prezydenta Przemyśla, odpowiedział: "zobaczymy po rozpatrzeniu sprawy w urzędach ukraińskich".

Prezydent Choma, który w ubiegłym tygodniu był zaproszony do konsulatu RP we Lwowie na spotkanie opłatkowo-noworoczne, nie został wpuszczony na Ukrainę. Choma napisał w oświadczeniu, że wręczona mu na granicy decyzja o zakazie wjazdu na teren Ukrainy "nie zawiera żadnych wyjaśnień dotyczących powodów wydania zakazu, który obowiązuje do czasu odwołania".

Rzeczniczka SBU oświadczyła, że prezydent Przemyśla został uznany za persona non grata w grudniu ub.r. w związku z jego "działalnością antyukraińską", wyrażającą się m.in. w "popieraniu przez niego marszów antyukraińskich".

O cofnięciu zakazu wjazdu na Ukrainę dla Chomy poinformował w piątek poseł PiS Michał Dworczyk, powołując się na informację od ambasadora Andrija Deszczycy. Także Służba Bezpieczeństwa Ukrainy potwierdziła w piątek, że anulowała zakaz wjazdu do tego kraju dla prezydenta Przemyśla.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • rzeszowianka, 2017-01-30 09:51:18

    Niestety od wielu lat odradza się nacjonalistyczna polityka w zachodniej części Ukrainy. Doświadczyłam to osobiście będąc w Truskawcu , podczas wycieczki do Lwowa przewodniczka informowała ,że Lwów budowali architekci niemieccy oraz włoscy. Co więcej podczas uroczystości święta narodowego 26 sierpn...ia w centrum miasta była ustawiona scena na której znajdowały się flagi żółto- niebieska oraz czarno- czerwona występował pop i mężczyzna w stroju ludowym na moje pytanie poinformowała mnie że flaga czarno - czerwona to kozaków za donieckich...? Dowiedziałam się,że Polacy bali się przyznawać do tego że byli polakami !  rozwiń