PARTNER PORTALU
  • BGK

Zakaz reklam włodarzy za publiczne pieniądze? Rozmawiamy z autorem pomysłu

  • Tomasz Klyta    22 marca 2018 - 17:46
Zakaz reklam włodarzy za publiczne pieniądze? Rozmawiamy z autorem pomysłu
Choć bilbord promuje Strefę Kultury Mazowsza, niemal połowę powierzchni zajmuje starosta legionowski (Fot. Dariusz Petryka)

W sejmie trwają prace nad zakazem pokazywania wizerunku włodarzy gmin, na materiałach promujących jednostkę samorządu terytorialnego. PortalSamorzadowy.pl rozmawia z autorem pomysłu i władzami jego miasta, które krytykuje.
  • Pomysł zakazu umieszczania wizerunku włodarzy miast na płatnych bilbordach zgłosił mieszkaniec Legionowa.
  • Władze tego miasta uważają, że tego typu działania promocyjne są "naturalne".
  • Posłowie nie mają wątpliwości, że zakaz należy wprowadzić. Ma je za to MSWiA.

W środę 21 marca, sejmowa komisja ds. petycji zajmowała się wnioskiem o zakazie publikacji wizerunków wójtów/burmistrzów/prezydentów miast, na materiałach promujących daną jednostkę samorządu terytorialnego. Posłowie komisji zdecydowanie popierają pomysł, który narodził się w Legionowie. Petycję złożył mieszkaniec tego miasta: Dariusz Petryka.

- W Legionowie zdecydowanie nadużywano prezentowanie wizerunku prezydenta czy starosty. Nietrudno znaleźć podobne przykłady w wielu polskich miastach. Nie mam nic przeciwko temu, aby te osoby promowały się na bilbordach czy w płatnych artykułach. Ale niech robią to za swoje pieniądze – uważa legionowianin - Gminy powinny promować swoje działania. Ale nie w taki sposób, żeby np. 75 proc. bilbordu, zajmował wizerunek wójta czy burmistrza - dodaje.

Zupełnie innego zdania są władze miasta w Legionowie. Ich zdaniem, wójt czy prezydent, będąc wybranym przez mieszkańców lokalnym przywódcą, który co cztery lata jest rozliczany ze swoich działań, ma prawo informować o swoich działaniach sygnując to swoim wizerunkiem.

„Nienaturalne i niewłaściwe wydawałoby się całkowite zakazywanie publikacji wizerunku” – czytamy w komunikacie przysłanym przez legionowski magistrat.

Swoje wątpliwości zgłosiło także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- Dziś obowiązujące przepisy prawa dają możliwość organom nadzoru, przede wszystkim regionalnym izbom obrachunkowym, reagowania w przypadku wystąpienia nieprawidłowości w wydawaniu środków publicznych samorządu terytorialnego - zwrócił uwagę Tomasz Iwański, zastępca dyrektora Departamentu Administracji Publicznej MSWiA.

Ponadto, w odpowiedzi na dezyderat komisji, resort uznał, że ewentualna nowelizacja przepisów nie powinna dotyczyć ustaw o samorządach – jak wnosił autor petycji – ale ustawy Kodeks Wyborczy, i być jednocześnie powiązana z okresem wyborczym.

Posłowie komisji ds. petycji uznali odpowiedź na dezyderat za niewystarczający. Poprosili o jego uzupełnienie. W stanowisku skierowanym do MSWiA zaakcentowali konieczność wprowadzenia proponowanych zmian.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.