PARTNER PORTALU
  • BGK

Zamknięto przewód sądowy ws. katastrofy w Katowicach

  • pt/pap    20 maja 2016 - 15:48
Zamknięto przewód sądowy ws. katastrofy w Katowicach

Po siedmiu latach procesu zamknięty został przewód sądowy w sprawie katastrofy hali Międzynarodowych Targów Katowickich (fot.fotolia)

• Po siedmiu latach procesu zamknięty został przewód sądowy w sprawie katastrofy hali Międzynarodowych Targów Katowickich – największej katastrofy budowlanej w historii Polski. • W styczniu 2006 r. pod zawalonym dachem pawilonu zginęło 65 osób.
Na najbliższej rozprawie - 24 maja - katowicki sąd okręgowy rozpocznie wysłuchiwanie mów końcowych. Jako pierwsza wystąpi prokurator, po niej przemawiać będą obrońcy. Na końcu sąd wysłucha "ostatniego słowa" oskarżonych.

Hala MTK zawaliła się ponad 10 lat temu - 28 stycznia 2006 r. podczas targów gołębi pocztowych. Zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych. Z 12 oskarżonych przez prokuraturę osób na ławie oskarżonych zasiada obecnie dziewięć - m.in. b. szefowie MTK i konstruktorzy hali.

Jedna z nich dobrowolnie poddała się karze. Inny oskarżony zmarł w trakcie procesu, a sprawa kolejnego została wyłączona do odrębnego postępowania ze względu na stan zdrowia.

Zanim przewodniczący składu orzekającego Aleksander Sikora ogłosił zakończenie postępowania dowodowego, sąd oddalił wnioski b. członka zarządu MTK Nowozelandczyka Bruce'a R. i jego obrońcy, którzy domagali się przesłuchanie dodatkowych świadków - innego b. członka zarządu tej spółki Barbary H. i Artura K., który zasiadał w razie nadzorczej.

Wniosek w tej sprawie został złożony już po raz drugi i po raz drugi sąd uznał, że zmierzał do przedłużenia procesu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • woźny, 2016-05-24 11:41:35

    Smutna sprawa. Ale to oczywiście typowe dla polskiego wymiaru sprawiedliwości. Cztery lata śledztwa a proces sądowy dopiero rusza z miejsca po 6-ciu latach przepychanek prawnych. Wiele rodzin pokrzywdzonych, może nie doczekać się sprawiedliwości. A kiedy będzie proces w sprawie katastrofy smoleńskie...j ??? Na to pytanie, pewnie nikt dzisiaj nie odpowie.  rozwiń