PARTNER PORTALU
  • BGK

Zarząd województwa śląskiego apeluje o środki na obsługę 500 plus

  • PAP/MN    20 grudnia 2016 - 17:06
Zarząd województwa śląskiego apeluje o środki na obsługę 500 plus
Samorząd województwa obsługuje część programu 500 plus w zakresie zadania zleconego. (fot. Tomasz Żak/slaskie.pl)

• Zarząd woj. śląskiego zaapelował do polityków PiS o doprowadzenie do zapewnienia środków na obsługę części programu 500 plus.
• Jak podkreślono, obecnie pieniędzy – łącznie z pierwotnie przewidzianymi na cały 2017 r. - starczy najwyżej do połowy lutego.
• Kwota dotacji celowej dla samorządu woj. śląskiego na obsługę świadczenia 500 plus w 2016 r. wynosi 953 tys. zł.
Urzędnicy wojewody odpowiadają, że zwiększą plan dotacji dla samorządu woj. śląskiego po otrzymaniu środków z rezerwy celowej budżetu państwa. Wskazują, że uruchomienie środków z rezerwy celowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała na początek przyszłego roku.

Podczas poniedziałkowej sesji sejmiku woj. śląskiego członek zarządu tego regionu Kazimierz Karolczak (popierany przez SLD) zaapelował do deklarującego tam wolę współpracy w różnych sprawach senatora PiS Adama Gawędy o wsparcie prośby do wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka (PiS) o sfinansowanie pełnych kosztów obsługi programu 500 plus.

"W tym roku dostaliśmy (m.in. na obsługę programu 500 plus) 1,7 mln zł, ale brakowało nam jeszcze ok. 200 tys., których nie dostaliśmy. W przyszłym roku obcięto tę kwotę do 25 proc., a więc dostajemy tylko 400 tys. - wystarczy nam to tylko na dwa miesiące. My już dzisiaj powinniśmy wręczać pracownikom wypowiedzenia, jednak nie chcemy tego przed świętami robić ludziom" - zaznaczył Karolczak.

"Dostaliśmy od pani minister Rafalskiej pismo, że zostało zwiększone finansowanie, które zostanie przekazane do rezerwy celowej wojewody, ale te pieniądze - żeby można było je zaplanować, żeby mogły być w planie finansowym jednostki - muszą nam zostać przekazane" - dodał.

W stanowisku przygotowanym przez wydział polityki społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, które przesłała we wtorek rzeczniczka wojewody Alina Kucharzewska, urzędnicy wskazują, że kwota dotacji celowej dla samorządu wojewódzkiego na obsługę świadczenia wychowawczego (tzw. program 500 plus) w 2016 r. wynosi 953 tys. zł.

Według pracowników wojewody na 2017 r. ministerstwo zaplanowało na ten cel 749 tys. zł, "z czego w budżecie wojewody aktualnie jest kwota 260 tys. zł". "Pozostała kwota 489 tys. zł na początku roku zostanie uruchomiona z rezerwy celowej budżetu państwa" - wskazano w wyjaśnieniu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego odwołującym się do pisma minister Rafalskiej do wojewody i marszałka z 9 grudnia br.

"Po otrzymaniu środków z rezerwy celowej Wojewoda Śląski dokona zwiększenia planu dotacji dla Samorządu Województwa Śląskiego" - zapowiedział wydział polityki społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Samorząd województwa obsługuje część programu 500 plus w zakresie zadania zleconego - koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Od 1 kwietnia br. ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci zaangażowała w obsługę programu instytucje marszałkowskie w sytuacji, gdy osoba uprawniona do świadczeń lub członek rodziny są poza granicami kraju (w państwie, w którym obowiązują przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego).×
KOMENTARZE (1)

  • jancz, 2016-12-21 21:56:39

    No ci jak zwykle wszystko wiedzą z góry. Który to juz raz straszono, ostrzegano, by się przekonać, że jednak te prognozy sejmiku są g... warte. Takie spece, majstry od propagandy i skłócania, straszenia. Poza tym: gdy program ruszył, to koszty obsługi sa niższe. Najpewniej chodzi o utrzymanie stanow...isk powołanych na czas początkowych prac; potem wiele działań toczy się z automatu. Byle szczuć. Takie mendy.  rozwiń