PARTNER PORTALU
  • BGK

Zarządzanie kryzysowe: Wojewodowie dzielą się swoimi doświadczeniami

  • PAP/jm    30 czerwca 2016 - 16:17
Zarządzanie kryzysowe: Wojewodowie dzielą się swoimi doświadczeniami

System Informacji Geograficznej w Rzeszowie został przygotowany przez wydział kryzysowy urzędu wojewódzkiego. (fot. PTWP)

O bezpieczeństwie i zarządzaniu kryzysowym rozmawiali w czwartek (30 czerwca) w Rzeszowie wojewodowie z trzech regionów – podkarpackiego, świętokrzyskiego oraz lubelskiego.
Jak powiedziała na konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, w czasie rozmów ustalone zostały kierunki działań, szczególnie w kwestii bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego.

- Są bowiem pewne możliwości współpracy między nami, które poprawią bezpieczeństwo i ułatwią nam zarządzanie w sytuacjach kryzysowych - dodała.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego z myślą o niesłyszących

Pierwszą kwestią poruszaną na spotkaniu trzech wojewodów było funkcjonowanie Centrów Powiadamiania Ratunkowego i państwowego ratownictwa medycznego, oba te obszary należą do kompetencji wojewodów.

Leniart podkreśliła, że na Podkarpaciu funkcjonuje system powiadamiania CPR za pomocą sms-a, przeznaczony jest dla osób niedosłyszących. - Podzieliłam się doświadczeniem w tym zakresie z wojewodami z Kielc i Lublina. Sądzę, że to dobry sposób, który może pomóc udzielić odpowiednią pomoc w odpowiednim czasie - zaznaczyła.

Zarządzanie kryzysowe

Wojewodowie rozmawiali również o zarządzaniu kryzysowym. Jak powiedziała Leniart, w Rzeszowie funkcjonuje, przygotowany przez wydział kryzysowy urzędu wojewódzkiego, System Informacji Geograficznej (z ang. Geographic Information System GIS).

- System ten opiera się na szeregu danych od instytucji państwowych i samorządowych, policji, straży pożarnej i pozwala na zdiagnozowanie ryzyka, które występuję lub może wystąpić. Pozwala także na określenie sił i środków, które mogą być użyte, aby zminimalizować te zagrożenie - mówiła wojewoda podkarpacki.

Uruchomieniem podobnego systemu w swoich regionach zainteresowani byli wojewodowie z Kielc i Lublina. Jak powiedziała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, dzięki takiemu systemowi można szybko pozyskać informacje o tym, gdzie znajduje się zagrożenie.

Program powstał w urzędzie

Natomiast wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zwrócił uwagę, że system został wykonany własnymi siłami urzędu w Rzeszowie.

- Na rynku jest wiele podobnych programów, które oferują różne firmy, ale chcą za to duże pieniądze. Dyrektor wydziału kryzysowego z lubelskiego urzędu przyjedzie do Rzeszowie i chętnie się przyjrzy temu programowi - dodał Czarnek.

Wojewodowie dyskutowali również o bezpieczeństwie przeciwpowodziowym. Leniart zaznaczył, że Podkarpacie w tym obszarze jest niedoinwestowane. Jako przykład podała, że wały wiślane po stronie woj. lubelskiego są o metr wyższe niż w woj. podkarpackim.

Wojewodowie zapowiedzieli, że będą wspólnie lobbować w Warszawie o większe pieniądze na inwestycje przeciwpowodziowe w trzech regionach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.