PARTNER PORTALU
  • BGK

Zarzuty na byłego wójta Rewala po śledztwie CBA

  • PAP/PSZ    2 października 2017 - 11:27
Zarzuty na byłego wójta Rewala po śledztwie CBA
Byłemu wójtowi gminy Rewal grozi kara od jednego roku do dziesięciu lat pozbawienia wolności. Fot. Shutterstock

Były wójt gminy Rewal (zachodniopomorskie) Robert S., odwołany 28 września przez premier Beatę Szydło i były skarbnik gminy Seweryn B., mają zarzuty przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków, postawione po śledztwie prowadzonym przez CBA - dowiedziała się PAP w źródłach bliskich sprawie.
• Zarzuty dotyczą niegospodarności i wyrządzenia szkody w kwocie ponad 8 mln zł.

• Zadłużenie Rewala rok temu wynosiło blisko 134 mln zł.

• Były wójt i były skarbnik Rewala znajdują się pod dozorem policji.

W czerwcu po śledztwie funkcjonariuszy szczecińskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego, prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, obaj mężczyźni usłyszeli zarzuty dotyczące niegospodarności i wyrządzenia szkody w wielkich rozmiarach, w kwocie ponad 8 mln zł.

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA potwierdził informacje PAP i zaznaczył, że śledztwo CBA nadal trwa. Podał, że były wójt i były skarbnik Rewala są obecnie pod dozorem policji. Zastosowano wobec nich poręczenia majątkowe w kwocie - odpowiednio - 40 tys. i 20 tys. zł oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zakazem wydania paszportu. Wójt został też wtedy zawieszony w czynnościach służbowych.

Za przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w zakresie gospodarki finansowej gminy grozi b. wójtowi kara od jednego roku do dziesięciu lat, a b. skarbnikowi - do trzech lat pozbawienia wolności.

Wójt Robert S. został odwołany przez premier Beatę Szydło w czwartek. Premier uzasadniła decyzję naruszaniem przez wójta przepisów prawa - powtarzających się, mimo wezwań do zaprzestania - zaciągania zobowiązań finansowych w parabankach i nieprawidłowości związanych ze sprawozdawczością finansową gminy.

Były wójt miał dopuścić się - zdaniem premier - powtarzającego się naruszania ustaw o samorządzie gminnym, ustawy o finansach publicznych, ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Odwołany wójt może zaskarżyć decyzję premier - ma na to 30 dni. Obecnie obowiązki wójta pełni jego zastępca, a po uprawomocnieniu premier wyznaczy osobę, która będzie pełnić funkcje wójta do czasów wyborów.

Według izby obrachunkowej, zadłużenie Rewala rok temu wynosiło blisko 134 mln zł. Ministerstwo rozwoju i finansów udzieliło zadłużonej gminie ok. 100 mln zł pożyczki. Według b. wójta, zła sytuacja finansów gminy i uwikłanie w kredyty w parabankach, to efekt kilkuletnich inwestycji i spadku sprzedaży mienia komunalnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.