PARTNER PORTALU
 • BGK

Zawiercie, korupcja: Były prezydent z kolejnymi zarzutami

 • PAP/AT    2 marca 2016 - 12:21
Zawiercie, korupcja: Były prezydent z kolejnymi zarzutami
Ryszard M. nie przyznaje się do winy (fot.shutterstock)

• Były prezydent Zawiercia Ryszard M. usłyszał cztery kolejne zarzuty korupcyjne.
• Tym razem dotyczą one przyjęcia łapówek na łączną kwotę 130 tys. zł.
• Według śledczych jako starosta zawierciański i prezydent brał je w związku z inwestycjami prowadzonymi w mieście i powiecie.
Ryszard M. nie przyznaje się do winy. Status podejrzanego ma od 2014 r. Już wcześniej prokuratura zarzuciła mu sześć innych przestępstw korupcyjnych.

W ostatnich dniach ponownie zatrzymali go policjanci z wydziału antykorupcyjnego komendy wojewódzkiej w Katowicach. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek powiedział w środę (2 marca), że przedstawione M. tym razem zarzuty dotyczą lat 2009-14. Jeden z nich - z okresu gdy M. był jeszcze starostą - dotyczy przyjęcia 60 tys. zł łapówki. Pozostałe trzy - czasów, gdy podejrzany był prezydentem. W tym przypadku chodzi o łączną kwotę 70 tys. zł.

Czytaj też: Zawiercie: nowy radny powiatu ma zakaz wstępu do starostwa

"Łapówki były przyjmowane w związku z przetargami na inwestycje realizowane przez starostwo i urząd miejski - od osób prowadzących te inwestycje" - powiedział prok. Ozimek.

B. prezydent nie przyznał się do winy i odmówił złożenia wyjaśnień. Pozostanie na wolności za poręczeniem majątkowym, które teraz wzrosło ze 100 do 200 tys. zł.

70-letni dziś M. po raz pierwszy został zatrzymany w lipcu 2014 r. Na trzy miesiące trafił wtedy do aresztu, wyszedł na wolność po wpłaceniu kaucji. Mimo to nie wrócił do wykonywania obowiązków prezydenta - został zawieszony w obowiązkach służbowych.

Jak podają policjanci, na 10 zarzucanych b. prezydentowi przestępstw o charakterze korupcyjnym składa się kilkadziesiąt przypadków przyjęcia lub obietnicy przyjęcia łapówek. Zebrany przez śledczych materiał dowodowy wskazuje, M. z korupcji uczynił sobie stałe źródło dochodu. Może mu grozić do 12 lat więzienia.

Po zatrzymaniu w 2014 r. prokuratura przedstawiła samorządowcowi trzy pierwsze zarzuty korupcyjne. Pierwszy dotyczył przyjęcia 40 tys. zł korzyści majątkowych; drugi przyjęcia obietnicy łapówek na sfinansowanie kampanii wyborczej - w zamian za korzystne rozstrzygnięcie przetargu na zakup działki należącej do urzędu miasta. Trzecie przestępstwo dotyczy przyjęcia obietnicy korzyści w kwocie 600 tys. zł.

Później samorządowiec usłyszał trzy kolejne zarzuty. Jeden nich mówi o wejściu w porozumienie z oferentem podczas ogłoszonego przez miasto przetargu w 2013 r., w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inną osobę (innego podejrzanego w śledztwie). B. prezydent miał też przyjąć kosz z alkoholem i słodyczami o wartości co najmniej 150 zł od osoby starającej się o mieszkanie komunalne, a także 500 łapówki od osoby, która starała się o umorzenie należności względem miasta.

W całym śledztwie jest łącznie pięciu podejrzanych. Poza prezydentem to m.in. osoba powołująca się na wpływy w magistracie i przedsiębiorcy. Jeden z nich usłyszał zarzut wejścia w zmowę przetargową z prezydentem. Jego firma w zamian za korzyść majątkową zdobyła zamówienie dotyczące budowy 12 budynków socjalnych za ponad 9 mln zł; jak podawali śledczy, zaczęła prace jeszcze przed ogłoszeniem wyników konkursu.

W wydanym jesienią 2014 r. oświadczeniu b. prezydent zapewnił, że jest niewinny i nigdy nie złamał prawa; stawiane mu zarzuty określił jako "co najmniej absurdalne". W wyborach nie ubiegał się o reelekcję.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • kuba, 2016-03-02 16:10:33

  dla rozluźnienia atmosfery, zmieńmy temat na wakcyny znalazłem fajna stronkę: kronikaodkrywcow.pl
 • kieszonkowiec, 2016-03-02 13:27:02

  W Polsce złodziei trzeba nie tylko łapać za rękę ale i za mordę. Do tego dokładnie przetrzepać kieszenie i wprowadzić przepadek mienia, nie na rzecz skarbu państwa ale na rzecz ośrodków pomocy społecznej itp. biednych.