PARTNER PORTALU
  • BGK

Zażalenie na areszt burmistrza Pułtuska podejrzanego w sprawie korupcyjnej

  • PAP    15 lutego 2018 - 14:32

Do sądu w Białymstoku wpłynęło zażalenie obrońcy na areszt burmistrza Pułtuska, podejrzanego w śledztwie dotyczącym przestępstw korupcyjnych. Zostanie rozpoznane przez sąd okręgowy w przyszłym tygodniu.
O zażaleniu poinformowało biuro prasowe Sądu Rejonowego w Białymstoku. Ten sąd zdecydował na początku lutego o uwzględnieniu wniosku prokuratury o 3-miesięczny areszt podejrzanego samorządowca.

Śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Regionalną w Białymstoku dotyczy nieprawidłowości przy przetargach na kwotę ok. 4 mln zł, m.in. przy budowie miejskiego żłobka w Pułtusku. W sprawie CBA zatrzymało osiem osób, w tym burmistrza i zastępcę burmistrza miasta, kilku komunalnych urzędników i dwóch mazowieckich przedsiębiorców.

Po postawieniu podejrzanym zarzutów, śledczy skierowali do sądu wnioski o areszt wobec burmistrza i przedsiębiorców. Białostocki sąd rejonowy aresztował na trzy miesiące samorządowca.

Wobec kolejnego podejrzanego również zdecydował o tymczasowym areszcie, ale z możliwością zmiany tego środka na 100 tys. zł poręczenia majątkowego; wniosku o areszt trzeciej osoby sąd nie uwzględnił, stosując w tym przypadku 50 tys. zł poręczenia majątkowego.

Jak poinformował PAP w czwartek rzecznik Prokuratury Regionalnej w Białymstoku Paweł Sawoń, śledczy nie będą składać zażaleń na postanowienia sądu wobec tych dwóch osób.

Zarzuty w tej sprawie dotyczą m.in. przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inne osoby, uczestnictwa w zmowie przetargowej czy przedłożenia nierzetelnych dokumentów w celu uzyskania dotacji.

Burmistrz Pułtuska podejrzany jest - jak podawała prokuratura - m.in. o "przyjęcie oraz żądanie korzyści majątkowej znacznej wartości". Szczegółów nie podaje.

Do zatrzymania przez CBA burmistrza i wiceburmistrza Pułtuska (po postawieniu zarzutów zastosowano w tym przypadku tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze - PAP) oraz sześciu innych osób, w związku ze śledztwem dotyczącym przestępstw korupcyjnych przy przetargach budowlanych, doszło w śledztwie z zawiadomienia ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela.

W sierpniu 2016 r. zawiadomił on o możliwym przestępstwie niegospodarności w latach 2008-14, w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie k. Pułtuska. Obecny burmistrz Pułtuska był wcześniej dyrektorem tej placówki.

Ze względu na podmiotowy i przedmiotowy związek spraw, do tego postępowania prokuratura dołączyła też wątki dotyczące przetargów na prace remontowe w Pułtusku w 2015 roku, czyli w obecnej kadencji samorządu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.