PARTNER PORTALU
  • BGK

Zbigniew Ziobro: Prokuratura zajmuje się sprawą przejęcia działek na warszawskiej Woli

  • PAP/JS    20 grudnia 2017 - 21:33
Zbigniew Ziobro: Prokuratura zajmuje się sprawą przejęcia działek na warszawskiej Woli
Zbigniew Ziobro został poproszony o komentarz w sprawie po konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości (Fot. Flickr/KPRM)

Prokuratura zajmuje się sprawą przejęcia niezgodnie z prawem działki na warszawskiej Woli - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, komentując przejęcie działek na warszawskiej Woli przez biznesmenów reaktywujących przedwojenne spółki.
Teren, na którym stoi warszawska galeria handlowa Wola Park i budowana jest obecnie druga linia metra, mógł zostać przejęty przez biznes niezgodnie z prawem - poinformował "Dziennik Gazeta Prawna". Według DGP w sprawę zamieszani są polscy miliarderzy, w tym m.in. Ryszard Krauze.

Zbigniew Ziobro został poproszony o komentarz w tej sprawie po konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości. "Z całą pewnością tym zajmuje się już prokuratura, a jako prokurator generalny będę przykładał wagę, by tego rodzaju sprawy, które mogą mieć charakter wielkiego oszustwa i działań o charakterze kryminalnym, były bardzo rzetelnie ocenione i zbadane" - powiedział.

Jak wyjaśnia DGP proceder polegał na wyłudzaniu nieruchomości lub odszkodowań w oparciu o dokumenty przedwojennych spółek kupowanych na bazarach, w antykwariatach i aukcjach internetowych. Osoby, które reaktywowały spółki na podstawie tych dokumentów podawały się za akcjonariuszy. Następnie składały do samorządów wnioski o zwrot nieruchomości, które zostały odebrane dawnym właścicielom wskutek nacjonalizacji.

Dziennik wśród spółek, które w taki sposób zostały przejęte, wymienia m.in. warszawskie Zakłady Ogrodnicze C. Ulrich, które zostały założone w 1805 roku, a reaktywowane w latach 90. przez Ryszarda Krauzego. Na zreprywatyzowanych terenach znajduje się dziś m.in. galeria handlowa Wola Park oraz budowana jest druga linia metra.

DGP cytuje osobę dobrze zorientowaną w śledztwie, która twierdzi, że chodzi o gigantyczny majątek. "Jeśli uda się udowodnić, że został przejęty w nielegalny sposób, byłaby to nowa, większa afera reprywatyzacyjna" - uważa informator dziennika.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.