PARTNER PORTALU
  • BGK

Zdanowska, Krzystek, Adamowicz, Wiśniewski, Kubicki: tak dla referendum ws. ordynacji wyborczej

  • pt / MIW / MN    1 lutego 2017 - 09:30
Zdanowska, Krzystek, Adamowicz, Wiśniewski, Kubicki: tak dla referendum ws. ordynacji wyborczej
Piotr Krzystek (fot. krzystek.pl/Magdalena Grzeszkowiak)

• Prezydenci miast są za organizacją referendum w sprawie zmian w ordynacji wyborczej.
• Pomysł popierają m.in. prezydenci Łodzi, Gdańska czy Szczecina.
PiS chce m.in. wprowadzenia dwukadencyjności prezydentów, wójtów i burmistrzów. Zmiany miałyby obowiązywać już od najbliższych wyborów samorządowych i, jak mówi Jarosław Kaczyński, rozmowy na ten temat są już mocno zaawansowane.

Hanna Zdanowska, która rządzi Łodzią drugą kadencję twierdzi, że na takie zmiany godzić się nie można. Jej zdaniem propozycje PiS to odbieranie ludziom w miastach i gminach prawa do samostanowienia.

– Nie może być tak, że to politycy będą narzucać, na kogo wolno głosować, a na kogo nie – dodaje.

Dlatego, jak przekonuje, zorganizowanie referendum w sprawie zmian w ordynacji wyborczej jest niezbędne. Do takiego pomysłu przekonywała jeszcze w ubiegłym roku podczas rozmowy z Portalem Samorządowym.

Czytaj też: Jarosław Kaczyński do burmistrzów: Powrotu nie będzie, nawet po przerwie

Jakie pytania należałoby postawić w referendum?

- To pytanie, dotyczące tego, czy chcemy dalej rozwijać miasta, opierając się na wyborze mieszkańców? I czy chcemy, by o naszym wyborze decydowali politycy z centrali, czy też sami chcemy mieć prawo głosu – tłumaczy prezydent Łodzi.

Do pomysłu prezydent Zdanowskiej skłania się część prezydentów miast (m.in. Łodzi, Warszawy, Krakowa, Szczecina, Zielonej Góry, Bydgoszczy, Opola, Rzeszowa, Sopotu i Białegostoku), którzy 30 stycznia wzięli udział w spotkaniu w Łodzi. 

- Wspólnie ustalono, że to mieszkańcy mają wyłączne prawo wyboru na kogo będą mogli głosować. Jeśli jednak zasada dwukadencyjności miałaby zostać wprowadzona, to powinna ona dotyczyć na równych zasadach wszystkich pochodzących z powszechnych wyborów czyli nie tylko wójtów, burmistrzów i prezydentów, ale także radnych, posłów i senatorów. I w tej sprawie, w formie referendum powinni wypowiedzieć się mieszkańcy, a nie tylko politycy - czytamy w przesłanym do redakcji Portalu Samorządowego oświadczeniu.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • B.Wolak, 2017-02-01 15:08:13

    Jaka ulga że wreście dyletantka z Lodzi odejdzie. Po co Lodzi taki wielki dworzec i za takie pieniądze .Wszyscy pytają ,gdzie są sklepy na ul.Piotrkowskiej? Wszystko dzięki p.Zdanowskiej.