PARTNER PORTALU
  • BGK

Zdecydują o podziale gminy Księżpol

  • PAP    9 stycznia 2013 - 19:56
Zdecydują o podziale gminy Księżpol

W niedzielę odbędzie się referendum, w którym mieszkańcy gminy Księżpol (Lubelskie) zdecydują, czy chcą jej podziału i wydzielenia nowej gminy - Majdan Stary. W naszej części gminy brakuje kanalizacji, przedszkola, orlika - argumentują zwolennicy utworzenia nowej gminy.
Położona w pobliżu Biłgoraja gmina Księżpol w obecnym kształcie liczy blisko 7 tys. mieszkańców. Nowa jednostka miałaby objąć dziewięć miejscowości w północnej części obecnej gminy, liczących ponad 2,3 tys. mieszkańców. Jeden z inicjatorów referendum, przedsiębiorca Tadeusz Kręt z miejscowości Majdan Nowy, przypomina, że do 1973 r. stanowiły one jednostkę ówczesnego samorządu, a potem zostały przyłączone do Księżpola.

Czytaj też: Co można zrobić gdy 1/3 miasta chce się odłączyć? I wcale nie jest to czcze gadanie...

"Mamy tradycje, mamy kadry, możemy mieć własną gminę. Teraz nasze potrzeby nie są uwzględniane. W naszej części gminy nie ma ani metra kanalizacji i nic się nie myśli o jej budowie, nie ma przedszkola ani orlika. Gmina u nas nie inwestuje, naszych radnych jest mniej, więc są przegłosowywani. Taka jest demokracja, większość ma rację. Nie mamy pretensji, tylko chcemy pójść na swoje" - powiedział Kręt.

Inicjatorzy referendum wzorują się na mieszkańcach niedalekiej gminy Aleksandrów, która 19 lat temu odłączyła się od Józefowa. "Oni sobie dobrze radzą, mają dwa przedszkola, dwa orliki i my sobie poradzimy" - przekonuje Kręt.

Pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum podpisało się 1048 osób. Wydana w tej sprawie analiza wojewody lubelskiego wykazała, że referendum jest dopuszczalne - poinformował rzecznik wojewody Kamil Smerdel. Przepisy mówią, że referendum o podziale gminy jest możliwe, jeśli nowe, powstałe w jego wyniku jednostki nie będą miały mniej ludności i nie będą osiągać niższych dochodów podatkowych na jednego mieszkańca od najmniejszych gmin już istniejących w Polsce.

Gmina Majdan Stary miałaby 2,3 tys. mieszkańców i dochody podatkowe na mieszkańca 288,5 zł. Zmniejszona gmina Księżpol liczyłaby 4,5 tys. mieszkańców, a jej dochody podatkowe - 385,1 zł. Najmniejsza gmina w Polsce, Platerówka na Dolnym Śląsku, liczy niespełna 1,7 tys. mieszkańców, zaś najniższe dochody podatkowe na jednego mieszkańca ma gmina Potok Górny na Lubelszczyźnie - 254,3 zł.

Wniosek o przeprowadzenie referendum dwukrotnie odrzucała rada gminy Księżpol, ale jej uchwały zostały uchylone przez sąd administracyjny. Komisarz wyborczy wyznaczył datę referendum na 13 stycznia.

Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania, których w gminie Księżpol jest blisko 5,5 tys. Podział gminy będzie przeprowadzony, jeśli opowie się za tym ponad połowa głosujących. Nowe gminy tworzy Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • ja, 2013-01-10 13:58:55

    Nieprawda jest orlik jest przedszkole nie piszcie bzdur
  • ignoranci, 2013-01-09 23:34:44

    Dane dotyczące dochodu na 1 mieszkańca nie są prawdziwe .Nie pokrywają się nawet w przybliżeniu z danymi z GUS-U.Za 2011 rok , to blisko 600 zł.Urząd Wojewódzki w Lublinie ,ma światłych urzędników.