PARTNER PORTALU
  • BGK

Zdzisław Sipiera o wykonaniu ustawy dekomunizacyjnej: To symboliczny dzień

  • PAP/JS    13 grudnia 2017 - 20:35
Zdzisław Sipiera o wykonaniu ustawy dekomunizacyjnej: To symboliczny dzień
Sipiera, który - jak podkreślił - przemawiał w imieniu wszystkich wojewodów - poinformował, że wszyscy wojewodowie podpisali zarządzenia, które wyeliminują z przestrzeni publicznej wszystkie symbole, w tym nazwy ulic związane z komunizmem (fot. mazowieckie.pl)

To bardzo ważny, symboliczny dzień i jako wojewodowie jesteśmy dumni, że mogliśmy wyeliminować z przestrzeni publicznej symbole związane z komunizmem - mówił w trakcie obchodów 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.
Ustawa dekomunizacyjna, która zakazuje "propagowania komunizmu lub innego systemu totalitarnego", dała samorządom czas do 2 września 2017 r. na zmianę nazw 943 ulic, które - jako podlegające ustawie - wskazał Instytut Pamięci Narodowej. W przypadku niewykonania przez samorządy obowiązku zmiany objętej ustawą nazwy, zgodnie z ustawą czyni to wojewoda poprzez tzw. zarządzenie zastępcze.

Sipiera, który - jak podkreślił - przemawiał w imieniu wszystkich wojewodów - poinformował, że wszyscy wojewodowie podpisali zarządzenia, które wyeliminują z przestrzeni publicznej wszystkie symbole, w tym nazwy ulic związane z komunizmem.

"Jest to bardzo ważny, symboliczny dzień i jesteśmy dumni, że mogliśmy tego w tym momencie dokonać" - mówił.

Jak podkreślił "część samorządów podeszła do tego bardzo profesjonalnie i poważnie", jednak w 40 proc. to wojewodowie musieli wykonać tzw. ustawę dekomunizacyjną poprzez zarządzenie zastępcze.

"Jedna sprawa była podstawowa: trzeba było usunąć tych, którzy byli zdrajcami, symbolem zniewolenia i przywrócić Polsce bohaterów, którzy walczyli, ginęli, oddawali życie za to, żebyśmy dzisiaj mogli stać tutaj i mówić do siebie jako Polacy" - mówił.

Zaapelował również do środowisk edukacyjnych, żeby pokazywali bohaterów, którzy - jak dodał - oddawali swoje życie, żeby Polacy mogli żyć w wolnym kraju.

Sipiera podkreślił również, że zmiany nazw ulic i usunięcie elementów propagujących komunizm z przestrzeni publicznej nie pociągnie za sobą żadnych dodatkowych kosztów.

Wcześniej opozycjonista z PRL, przewodniczący warszawskiego klubu "Gazety Polskiej" Adam Borowski apelował do wojewodów, aby "wyplenili komunizm" z przestrzeni publicznej. "W imieniu tych żyjących jeszcze walczących - zróbcie to, wypleńcie do spodu ślady komunizmu" - mówił.

Odpowiedziały mu okrzyki "wyplenimy".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • starszy absolwent, 2017-12-14 11:09:22

    Gratuluję zmiany nazwy ulicy "Czerwonych Wierchów". Śmierdziała komuną na kilometr :-)))
  • malina, 2017-12-14 08:31:42

    aż mdli od tego powrotu do stylu tuby dawnej propagandy... 40 % gmin wykazało się rozsądkiem, ale pan wojewoda ogłasza wielki sukces.. nie będzie kosztów? a nowe tablice na ulicach, na domach,nowe pieczątki itp. to za free dadzą?