PARTNER PORTALU
  • BGK

Zjazd nazistów w Wodzisławiu Śląskim. Prezydent miasta oburzony: "To podłe i niedopuszczalne"

  • pt    23 stycznia 2018 - 13:08
Zjazd nazistów w Wodzisławiu Śląskim. Prezydent miasta oburzony: "To podłe i niedopuszczalne"
Prezydent Mieczysław Kieca wystosował list do mieszkańców miasta (fot.facebook)

Dwa dni temu cała Polska zszokowana została reportażem ze zjazdu neonazistów. Wydarzenia miały miejsce w Wodzisławiu Śląskim. Odniósł się do nich prezydent miasta Mieczysław Kieca.
  • Zatrzymano pierwszych uczestników spotkania neonazistów w Wodzisławiu Śląskim.
  • Śledztwo prowadzi katowicka Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
  • Prezydent Mieczysław Kieca wystosował w tej sprawie list do mieszkańców miasta.

W poniedziałek, 22 stycznia Mieczysław Kieca poinformował, że w związku z reportażem wyemitowanym przez jedną z telewizji, wystosował listy do Ministra Sprawiedliwości i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, w których wezwał organy państwowe do wyjaśnienia, jakie do tej pory podjęto działania, by rozpracować grupę neonazistów i zapobiec podobnym zdarzeniom.

Stanowisko prezydenta Mieczysława Kiecy w tej sprawie pojawiło się także na jego oficjalnym profilu w portalu Facebook.

- Jestem głęboko wstrząśnięty reportażem wyemitowanym przez jedną z telewizji, a o którym dziś rozmawia cała Polska. Jestem też niezmiernie zasmucony, że wśród nas są osoby szerzące tak niezrozumiałe dla mnie poglądy. To oburzające, niezwykle podłe i niedopuszczalne! Materiał przygotowany przez dziennikarzy pokazał nam obrzydliwe czyny. Nie ma we mnie żadnej zgody na takie zachowania i działania. Nie ma też we mnie absolutnie żadnej akceptacji dla nich. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, by sprawa ta nie została przemilczana - napisał prezydent.

Mieczysław Kieca dodał także: - Musimy sobie zdawać sprawę z tego, jak niebezpieczne dla nas wszystkich są takie ruchy. Musimy wiedzieć, że ekstremizm w każdej formie jest zagrożeniem dla całego społeczeństwa. Wszyscy powinniśmy się temu razem przeciwstawić.

Po zatrzymaniu 23 stycznia pierwszych osób powiązanych z tą sprawą prezydent powiedział:

- Jestem wdzięczny za szybką reakcję władz państwowych na to, co miało miejsce w Wodzisławiu Śląskim. Niewątpliwie, do tak bulwersujących zdarzeń nigdy nie powinno dojść. We mnie i w wielu mieszkańcach Wodzisławia te wydarzenia budzą grozę i obrzydzenie .

Dodajmy, że w domach uczestników spotkania na cześć Adolfa Hitlera prokuratorzy znaleźli flagi, odznaki, naszywki i publikacje o symbolice nazistowskiej, jak również amunicję i broń. 

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach 21 stycznia wszczęła śledztwo w sprawie zorganizowanych 13 maja 2017 roku w Wodzisławiu Śląskim obchodów rocznicy urodzin Adolfa Hitlera, publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa oraz utrwalania, posiadania i prezentowania nagrań oraz przedmiotów w postaci m. in. mundurów, flag, albumu, zawierających treści propagujące wyżej wskazany ustrój. Postępowanie prowadzone jest o czyny opisane w art. 256 § 1 k.k. w zw. z art. 256 § 2 k.k. przy zast. art. 11 § 2 k.k.

Śledztwo zostało powierzone do prowadzenia katowickiej Delegaturze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W sprawie prowadzone są czynności procesowe, w których udział biorą również funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Sprawcom grozi do 2 lat pozbawienia wolności.

 

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.