PARTNER PORTALU
 • BGK

Żłobki: Ile dzieci pod opieką jednego opiekuna? Elżbieta Rafalska tłumaczy

 • PAP/AT    24 maja 2017 - 12:56
Żłobki: Ile dzieci pod opieką jednego opiekuna? Elżbieta Rafalska tłumaczy
Będzie więcej żłobków. Liczba dzieci na jednego opiekuna bez zmian (fot.fotolia)

Liczba dzieci w żłobkach pod opieką jednego opiekuna pozostanie bez zmian - poinformowała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.
• Liczba dzieci w żłobkach na jednego opiekuna pozostanie bez zmian.

• Nie zostanie zwiększona - poinformowała Elżbieta Rafalska.

• Jak dodała, zakończyły się konsultacje projektu, który wprowadzić miał zmiany w ustawie żłobkowej.

W czwartek (25 maja) projektem zajmie się nim Komitet Stały Rady Ministrów.

Pod koniec kwietnia resort rodziny, pracy i polityki społecznej skierował do konsultacji projekt nowelizacji niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin - zaproponowane w nim rozwiązania są efektem przeglądu systemu wsparcia rodzin, do którego zobowiązała rząd ustawa wprowadzająca program "Rodzina 500 plus".

W projekcie zaproponowano m.in. zmiany w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, tzw. ustawie żłobkowej. Wzbudziły one kontrowersje, protestowały m.in. środowiska opiekunek w żłobkach i klubach dziecięcych, uwagi miał też Rzecznik Praw Dziecka.

Rafalska powiedziała, że zakończył się już etap uzgodnień resortowych i konsultacji społecznych projektu i w czwartek stanie on Komitecie Stałym Rady Ministrów. W wyniku konsultacji wprowadzono do niego zmiany. Minister podkreśliła, że projekt był szeroko konsultowany przez zespół problemowy Rady Dialogu Społecznego, ale uwagi zgłosiły też liczne stowarzyszenia opiekunek w żłobkach i klubach dziecięcych.

"My mówiliśmy, że jesteśmy otwarci na te uwagi, że głównym celem zmian ma być zniwelowanie barier przy zakładaniu i prowadzeniu instytucji opieki, ale bez obniżania bezpieczeństwa dzieci i komfortu pobytu. Od początku mówiliśmy, że nie ma kompromisu między dostępnością a bezpieczeństwem, ja zawsze bezpieczeństwo stawiam na pierwszym miejscu" - zapewniła Rafalska.

Jak dodała, w konsultacjach powtarzały się uwagi, że zwiększenie liczebności w grupach osłabi jakość opieki. "Nie upieramy się więc przy tym, nie chcemy pogarszać jakości opieki. Podjęliśmy decyzję, że pozostawiamy liczebność dzieci pod opieką jednego opiekuna w żłobku lub w klubie dziecięcym na dotychczasowym poziomie, tak jak jest teraz w ustawie, czyli nie zwiększamy z 8 do 10" - poinformowała minister.

Powiedziała też, że resort zdecydował, aby pozostać przy dzisiejszym stanie prawnym jeśli chodzi o możliwość przyjmowania dzieci do klubów dziecięcych - będą przyjmowane od 1. roku, a nie od 20. tygodnia, jak pierwotnie proponowało MRPiPS.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • Dyplomowana opiekunka, 2017-05-29 07:27:59

  Do zx: kiedyś były szkoły które kształciły opiekunki przez 4 lata, było to liceum medyczne opiekunek dziecięcych ,kończyło się dyplomem
 • opiekunka, 2017-05-25 21:18:11

  Do opiekunka: przecież troskliwe samorządy się nami zajmą :-)
 • opiekunka, 2017-05-25 18:36:38

  a co z naszymi pensjami?