PARTNER PORTALU
  • BGK

Żłobki są potrzebne i modne

  • PAP/JL    3 sierpnia 2016 - 07:31
Żłobki są potrzebne i modne

Choć w Polsce przybywa żłobków, to korzysta z nich niecałe 7 proc. dzieci uprawnionych do takiej opieki. Fot. Pixabay.com

Po raz kolejny wzrosła w kraju liczba żłobków liczba placówek, ale nadal korzysta z nich niecałe 7 proc. dzieci uprawnionych do takiej opieki.
W ubiegłym roku było nieco ponad 1,1 mln dzieci w wieku żłobkowym – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Natomiast placówek było 1874 – o 269 więcej niż w roku poprzednim. Przygotowano w nich prawie 75 tys. miejsc.

Czytaj też: Samorządy i uczelnie inwestują w żłobki

W rezultacie opieką żłobkową objętych było tylko 6,8 proc. maluchów. Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, to wprawdzie o niemal 1 proc. więcej niż rok wcześniej, ale wciąż dużo za mało.

Z danych resortu rodziny wynika, że niezaspokojone potrzeby dotyczą ok. 26 tys. dzieci.

Najlepsza sytuacja panuje w woj. dolnośląskim, gdzie ponad 11 proc. dzieci przebywa w żłobkach. Najmniejszy odsetek dzieci objętych opieką żłobkową jest w biedniejszych regionach z dużym bezrobociem: woj. warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim i lubelskim (ok. 4 proc.).

Liczba żłobków będzie rosnąć. Przyczynią się do tego dotacje z resortu pracy w ramach programu Maluch, na który w 2015 r. przeznaczono 151 mln zł – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Obywatel, 2016-08-03 09:21:48

    Wszystko fajnie a dlaczego obcinają przyznane pieniądze? Miało być 100 % na każdy wniosek.