PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmarł Andrzej Grzyb: senator, radny, starosta

  • pt    7 lipca 2016 - 14:41
Zmarł Andrzej Grzyb: senator, radny, starosta
Andrzej Grzyb (fot. archiwum UMWP)

Po długiej chorobie, 5 lipca 2016 r., w wieku 64 lat zmarł Andrzej Grzyb, senator RP, wiceprzewodniczący sejmiku województwa pomorskiego, samorządowiec, poeta, prozaik i publicysta.
Andrzej Grzyb w latach 1993-98 pełnił funkcję burmistrza miasta Czarna Woda. Dzięki jego inicjatywie Czarna Woda otrzymała prawa miejskie. Był założycielem Towarzystwa Przyjaciół Czarnej Wody, twórcą (1993) i redaktorem pisma samorządowego „Merkuriusz Czarnej Wody" oraz organizatorem czarnowodzkich Biesiad Literackich, które zyskały dużą popularność na Pomorzu.

Od 1990 r. był radnym gminy Kaliska, gminy miejskiej Czarna Woda i powiatu starogardzkiego. W 1998 r. został wybrany starostą starogardzkim i funkcję tę pełnił do 2002. W tym czasie był też współinicjatorem i pierwszym prezesem Federacji Stowarzyszeń i Związków „Kociewska Więźba".

W wyborach samorządowych w 2002 r. został wybrany radnym Sejmiku Województwa Pomorskiego, piastując w nim funkcję wiceprzewodniczącego.

Jesienią 2007 r. startował w wyborach do parlamentu z ramienia Platformy Obywatelskiej i został wybrany senatorem RP.

Należał do Związku Literatów Polskich i Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Był członkiem społecznych rad: Muzeum we Wdzydzach, Muzeum Kociewskiego w Starogardzie Gdańskim, Muzeum Narodowego w Gdańsku i Rady Naukowej Parku Narodowego „Bory Tucholskie".

Równolegle z pracą zawodową i działalnością społeczną kontynuował twórczość literacką, mocno związaną z ziemią kociewską. Wydał blisko czterdzieści książek, publikował wiersze, utwory prozatorskie oraz artykuły publicystyczne, głównie w prasie pomorskiej.

Uroczystości pogrzebowe Andrzeja Grzyba odbędą się najprawdopodobniej w sobotę, 9 lipca, w Czarnej Wodzie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.