PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmarł prof. Marek Kwiatkowski. Honorowy obywatel Warszawy

  • PAP/jm    10 sierpnia 2016 - 20:38
Zmarł prof. Marek Kwiatkowski. Honorowy obywatel Warszawy
Prof. Marek Kwiatkowski przez wiele lat był dyrektorem zespołu pałacowo-ogrodowego Łazienki Królewskie. (fot. lazienki-krolewskie.pl)

• W wieku 86 lat zmarł w środę (10 sierpnia) były dyrektor Łazienek Królewskich prof. Marek Kwiatkowski.
• Kwiatkowski był varsavianistą, historykiem sztuki oraz autorem kilkudziesięciu książek, a także nauczycielem akademickim.
Prof. Marek Kwiatkowski ukończył studia wyższe na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. W 1960 r. został kustoszem Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Przez wiele lat, do 2008 r., pełnił funkcję dyrektora zespołu pałacowo-ogrodowego Łazienki Królewskie.

Stworzył także muzeum prywatne, skansen budownictwa staropolskiego, Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Suchej koło Węgrowa. W 2003 r. Kwiatkowski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela m. st. Warszawy (a także Honorowego Obywatela Powiatu Węgrowa), w 2005 r. został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

- Jego zasługą jest scalenie i urządzenie zespołu pałacowo-ogrodowego Łazienki Królewskie oraz zorganizowanie w Starej Pomarańczarni pierwszej w kraju Galerii Rzeźby Polskiej - pisano w uzasadnieniu decyzji o przyznaniu prof. Kwiatkowskiemu tytułu Honorowego Obywatela Warszawy.

- Zaangażował się także w odbudowę Królikarni oraz urządzenie w niej Muzeum im. Xawerego Dunikowskiego. Był pierwszym kuratorem odbudowanego Zamku Królewskiego w Warszawie i autorem urządzenia wnętrz Pałacu w Otwocku Wielkim. Walnie przyczynił się do powstania Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II. Sprawował nadzór konserwatorski przy odbudowie hotelu Bristol i Pałacu Prezydenckiego. W 1983 r. został członkiem Warszawskiego Towarzystwa Naukowego - wyliczano jego zasługi.

Kwiatkowski był autorem licznych publikacji, w tym 15 poświęconych Warszawie, organizował także wystawy i ekspozycje muzealne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • sc, 2016-08-16 17:54:43

    Ogromna strata zarówno dla gałęzi historii sztuki jak i dla polskiej kultury. Wybitny znawca, znakomity jako dyrektor łazienek, wielki człowiek, który z całych sił i mimo wielu przeciwnosci, czasem braku funduszy a niekiedy napotykanej nieuczciwosci w naszej polskiej rzeczywistosci ratował zabytki, ...które wpisywały się od wieków w nasz polski krajobraz.  rozwiń