PARTNER PORTALU
 • BGK

Zmiany ordynacji wyborczej: co zawiera projekt Prawa i Sprawiedliwości?

 • Michał Nowak    11 października 2017 - 09:03
Zmiany ordynacji wyborczej: co zawiera projekt Prawa i Sprawiedliwości?
Jak zmieni się ordynacja wyborcza w wyborach samorządowych 2018? (fot. Shutterstock.com)

Prawo i Sprawiedliwość ma już projekt zmian ordynacji wyborczej, które mają obowiązywać w przyszłorocznych wyborach samorządowych. Pytanie o to, jakie konkretnie będą to zmiany, wciąż pozostaje otwarte, ale pewne tropy już są.
• Marek Ast, poseł Prawa i Sprawiedliwości, zapewnia, że w odniesieniu do zmian ordynacji wyborczej można się spodziewać drobnych korekt, ale nie rewolucji.

• Przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej na razie projektu nie widział i wszelkie spekulacje traktuje w kategorii plotek.

• Poseł Platformy Obywatelskiej Wojciech Król widzi natomiast zagrożenie, że Jarosław Kaczyński chce wprowadzić zmiany w ordynacji dopiero po reformie sądownictwa.

Jarosław Kaczyński podczas spotkania z posłami PiS (9 października) poinformował, że jest już gotowy projekt zmian ordynacji wyborczej, ale będzie procedowany po tym, gdy zostaną przyjęte zmiany dotyczące sądownictwa. Nie było to zresztą jedyne spotkanie prezesa PiS z posłami w regionach, bo podobne odbywały się już wcześniej.

Po licznych wypowiedziach prezesa PiS można uznać za pewnik, że przyszłoroczne wybory samorządowe odbędą się na innych zasadach niż dotychczas. Problem jednak w tym, że nikt nie potrafi sprecyzować, jakie to będą zmiany. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w radiowej Jedynce powiedział, że szykuje się likwidacja JOW-ów w małych gminach, natomiast raczej nie będzie likwidacji drugiej tury w wyborach, ani zakazu kandydowania dla osób spoza partii.

Doświadczenie pokazuje jednak, że do czasu aż nie zobaczymy projektu zmian w ordynacji, wszystkie doniesienia należy traktować jako spekulacje. 

Na spotkaniach bez konkretów

– Nie było na spotkaniu żadnych konkretów, mogę tylko tyle powiedzieć, że ta ordynacja na pewno będzie się koncentrowała na zmianach związanych z przeprowadzaniem procesu wyborczego, żeby uniknąć nieprawidłowości – mówi nam Marek Ast, poseł Prawa i Sprawiedliwości z województwa lubuskiego, który również uczestniczył spotkaniu z prezesem PiS, podobnym do tego z 9 października.

– Można się spodziewać przezroczystych urn czy monitoringu lokali wyborczych. Co do samych zasad związanych z wyborem kandydatów, nie było tutaj żadnych propozycji na tym etapie. Można się na pewno spodziewać drobnych korekt, ale nie rewolucji – mówi Ast i dodaje, że z pewnością nie będzie tematu ograniczenia kadencji wśród samorządowców, natomiast bardzo prawdopodobne, że będzie rozważana opcja odejścia od jednomandatowych okręgów wyborczych w mniejszych gminach.

– W mojej opinii na pewno trochę komplikacji wprowadziły jednomandatowe okręgi w gminach i myślę, że powrót do listy byłby zasadny – mówi Ast.

Poseł dodaje, że jest również dyskusja na temat wprowadzenia jednej tury w wyborach wójtów i burmistrzów. – Ale projektu [ustawy] nie widziałem, więc trudno mi powiedzieć – zaznacza przedstawiciel PiS.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • hahaha, 2017-10-31 08:51:56

  czyli wkrótce NOWY BUBEL wyjdzie z Wiejskiej i będzie co drugą noc zmieniany do końca świata
 • grabarz, 2017-10-17 14:33:07

  No to Kukiz dostał w twarz a nawet w d..ę..........tak to jest jak się jest marną przystawką......
 • Kris, 2017-10-16 09:37:52

  Już PIS grzebie przy ordynacji wyborczej i mysli że wygra w całym kraju. Czy PIS czy PO to samo zło. Głosujcie na lokalne komitety wyborcze nie dajcie się omamić partiom typu PO PIS SLD PSL Nowoczesna