PARTNER PORTALU
 • BGK

Zmiany ordynacji wyborczej: PiS rozrysuje mapę wyborczą po nowemu

 • Michał Nowak    21 listopada 2017 - 12:38
Zmiany ordynacji wyborczej: PiS rozrysuje mapę wyborczą po nowemu
Ważą się losy dotyczące przyszłego kształtu wyborów samorządowych (fot. shutterstock)

Przedstawiciele Kukiz’15 nie godzą się na zmiany ordynacji wyborczej w takim wydaniu, jak zaproponowało Prawo i Sprawiedliwość. Przestrzegają, że nowa ordynacja faworyzuje duże partie.
• Poseł Kukiz’15 z woj. śląskiego zapowiada, że zostanie wystosowany apel do prezydenta Andrzeja Dudy o niepodpisywanie projektu PiS.

• Paweł Kukiz twierdzi, że nowa ordynacja to nie tylko likwidacja JOW-ów, ale sposób na totalne upartyjnienie państwa.

• Nowa ordynacja spowoduje, że w radach gmin pojawią się radni, którzy nie mają nic wspólnego z regionem, ale dobrze wkomponowują się w partyjne listy – przestrzega Andrzej Maciejewski.

Przedstawiciele Kukiz’15 głośno wyrazili swoje niezadowolenie na temat zmian w ordynacji wyborczej, proponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość. W poniedziałek 20 listopada odbyły się spotkania posłów Kukiz’15 w różnych województwach, na których przestrzegano przez zmianami, które partia rządząca chce wprowadzić już od najbliższych wyborów samorządowych.  

- Apelujemy do zdrowego rozsądku rządzących. Postanowiliśmy, że wspólnie wypracujemy tekst petycji do prezydenta Andrzeja Dudy o niepodpisywanie ustawy w obecnym kształcie – mówi Krzysztof Sitarski, poseł Kukiz’15, który koordynował spotkanie w Radlinie (woj. śląskie).

Spotkanie odbyło się pod hasłem „Nie oddamy JOW-ów w samorządzie”, ale oprócz likwidacji jednomandatowych okręgów wyborczych w gminach, projekt PiS-u zakłada dużo więcej zmian. M.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast czy zmiany w okręgach wyborczych.

Samorządowa układanka

W spotkaniu w Opolu uczestniczył Paweł Kukiz. Podkreślił, że zmiana ordynacji wyborczej będzie się wiązać z „totalnym upartyjnieniem państwa”. Odniósł się do faktu, że w myśl projektu będziemy wybierać od trzech do siedmiu radnych w zależności od okręgu.

- Jeżeli w wyborach 40 proc. dostanie jedna partia, 30 proc. dostanie druga partia, a ruch obywatelski uzyska 19 proc., to przy 3-mandatowych okręgach wyborczych tylko dwie partie będą miały szanse na wejście do samorządu. Ci, którzy uzyskają poniżej 20 proc., absolutnie nie będą się liczyć – przestrzega Paweł Kukiz.

Andrzej Maciejewski, poseł Kukiz’15 oraz przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, zwraca uwagę, że ordynacja wyborcza wg PiS wiąże się z rysowaniem nowej mapy wyborczej. Projekt zakłada bowiem, że Państwowa Komisja Wyborcza musi powołać 16 wojewódzkich i 380 powiatowych komisarzy wyborczych, którzy będą tworzyć nowe okręgi. To z kolei da możliwość odpowiedniego żonglowania kandydatami na radnych, w zależności od poparcia dla partii w danym okręgu.

- Kluczową kwestią jest, kto będzie wskazywał okręgi wyborcze. Uczestniczyłem w spotkaniu, na którym zaprezentowano raport badawczy na ten temat. Na przykładzie Krakowa pokazano, że przez umiejętne rozrysowanie mapy wyborczej w tym mieście raz wygrywa PiS, a raz PO. I to nie różnicą jednego mandatu – mówi Maciejewski.

Przewodniczący komisji samorządu terytorialnego dodaje, że w myśl nowego projektu ordynacji wyborczej największe partie będą mogły „przekładać” kandydatów na radnych według uznania.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (9)

 • zaq, 2017-12-06 15:14:36

  - Jeżeli w wyborach 40 proc. dostanie jedna partia, 30 proc. dostanie druga partia, a ruch obywatelski uzyska 19 proc., to przy 3-mandatowych okręgach wyborczych tylko dwie partie będą miały szanse na wejście do samorządu. A przy JOW-ach tylko jedna partia.
 • naziol, 2017-12-04 15:23:00

  Do tuskolandczyk: jesteś chory jak około 35% społeczeństwa...będziesz walczył o socjalizm...
 • eugeniusz, 2017-12-02 11:22:17

  Kiedyś, wydaje się całkiem niedawno, powszechnie cytowano (aczkolwiek fragmentami) wiersz autorstwa Czesława Miłosza: („Który skrzywdziłeś”. Wtedy "kiedyś", wydawało się, że wiemy Kogo dotyczyły? Dziś, wydaje się być pewnym, że "przekierowania" nie były... adekwatne. No to prz...ypomnijmy ten uniwersalny (!?) tekst: ....Choćby przed tobą wszyscy się skłonili Cnotę i mądrość tobie przypisując, Złote medale na twoją cześć kując, Radzi że jeszcze jeden dzień przeżyli, Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta Możesz go zabić - narodzi się nowy. Spisane będą czyny i rozmowy....  rozwiń