PARTNER PORTALU
 • BGK

Zmiany w 500 plus. Wojewodowie z kompletem dokumentów

 • Katarzyna Domagała-Szymonek    5 stycznia 2018 - 06:00
Zmiany w 500 plus. Wojewodowie z kompletem dokumentów

Zmiana dotyczy rodzin, w których jedna osoba pracuje lub przebywa za granicą (fot.shutterstock.com)

W piątek (5 stycznia) mija termin, do którego marszałkowie województw mają przekazać wojewodom dokumentację dotyczącą spraw z zakresu świadczeń rodzinnych. Chodzi m.in. o program Rodzina 500 plus dla rodzin przebywających za granicą. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapewnia, że wszystko przebiega sprawnie i bez problemów.
 • Od 1 stycznia 2018 r. sprawami z zakresu unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, do których zalicza się program Rodzina 500 plus, zajmują się wojewodowie.
 • Dzisiaj (5 stycznia) mija termin, do którego marszałkowie województw mieli przekazać im dokumentację prowadzonych spraw.  
 • Przejęcie zadań to ogromne wyzwanie organizacyjne, ale zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, aby możliwie szybko uporządkować i zreorganizować sposób załatwiania spraw - przekonują w lubuskim urzędzie wojewódzkim.

- Urzędy marszałkowskie nie radziły sobie z realizacją tego zadania, w efekcie czego dochodziło do znacznych opóźnień w zakresie wydawania decyzji administracyjnych i wypłaty świadczeń. Dzięki przekazaniu wojewodom rozpatrywania spraw dotyczących unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia minister rodziny zyska znacznie większy wpływ na egzekwowanie efektywnej realizacji tego zadania - tak decyzję o przekazaniu wojewodom koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w obszarze świadczeń rodzinnych i wychowawczych w lipcu tłumaczył resort rodziny.

Wtedy przyjęta została ustawa o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin (Dz. U. z 2017 poz. 1428), w ramach której znalazły się odpowiednie przepisy. Te weszły w życie wraz z 1 stycznia 2018 roku, jednak to dziś (5 stycznia) mija ostateczny termin, do którego marszałkowie województw mają przekazać wojewodom komplet dokumentów. Zadania przekazane wojewodom dotyczą sytuacji, gdy jedno z rodziców przebywa w kraju Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii i Liechtensteinie oraz Szwajcarii. Należy wtedy ustalić, który kraj jest właściwy do wypłaty świadczeń. Do tej pory odpowiadały za to Regionalne Ośrodki Polityki Społecznej, które podlegały marszałkom. 

W praktyce oznacza to, że pełna wiedza o przekazanych sprawach, w tym zaległościach w wydawaniu decyzji (a tych jest sporo, o czym piszemy poniżej) będzie rozpatrywana przez urzędy wojewódzkie. Resort liczy, że po zmianie wydawanie decyzji ruszy z kopyta. 

Wszystko gotowe 

- Do wykonania zostały nam jedynie formalności. Na dzisiaj zaplanowaliśmy oficjalne podpisanie pisma potwierdzającego przekazanie nam dokumentów przez katowicki ROPS - informuje Ewa Niewiara, dyrektor wydziału polityki społecznej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. 

Pytana o praktyczną część zadań, jaka na nich czeka, mówi tak: - Poczekajmy do końca stycznia. Do tego czasu chcemy przeanalizować otrzymane dokumenty. Wtedy będziemy mogli powiedzieć coś więcej. 

Bożena Borowiec, dyrektor ROPS w Katowicach dodaje, że sukcesywne przekazywanie do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego dokumentacji archiwalnej, danych w oprogramowaniu do obsługi świadczeń rodzinnych i świadczenia wychowawczego, bieżących akt spraw, dokumentacji pracowniczej, ale też mebli czy komputerów rozpoczęło już w listopadzie 2017.KOMENTARZE (12)

 • Ktwc, 2018-01-18 18:55:18

  Prawda jest taka ze 1 stycznia dyrektorzy ROPS obudzili się w nowej, różowej rzeczywistości, odetchnęli z ulgą bo tego zadania po prostu nie da się zrobić chyba ze zatrudni się 3, 4 razy tyle ludzi. I to nauczonych roboty, którzy jedną ręką trzymają kanapkę a drugią klepią w klawiaturę, a od biurka ...wstają raz za cały dzień do toalety... Za te same środki w tym samym składzie będzie dokładnie to samo, czyli rosnąca sterta zaległych spraw i dokumentów... niestety ale sprawniej nie będzie niestety...  rozwiń
 • Rozczarowana, 2018-01-14 19:16:50

  ALBO WSZYSCY, ALBO NIKT ! Inne rozwiązania nie powinny mieć miejsca. Jeżeli mają to bardzo źle świadczy tylko o marszałkach, dyrektorach. A już pozostawianie sobie osób związanych z partią to już totalna porażka. WSTYD!
 • Juno, 2018-01-14 17:34:47

  Do szkoda słów i nerwów: No właśnie też nie rozumiem tego braku solidarności między ROPS-ami i marszałkami i braku objęcia wspólnego frontu przeciwko tej politycznej decyzji rządu. Słabo to o nas i o marszałkach świadczy. Wyszło beznadziejnie a cierpią teraz Ci wszyscy którzy przeszli pod wojewodę... "niby na tych samych warunkach" a zarabiając marne grosze (za robienie tego samego) i cierpią nasi klienci, którzy przez kompletne nieprzygotowanie wojewodów i organizowanie od nowa pracy jeszcze długo nie otrzymają decyzji.  rozwiń