PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany w Kodeksie wyborczym: Cisza wyborcza do likwidacji? Tak chce Nowoczesna

  • PAP/AT    23 lutego 2016 - 14:50
Zmiany w Kodeksie wyborczym: Cisza wyborcza do likwidacji? Tak chce Nowoczesna
Projekt Nowoczesnej zakłada również zniesienie zakazu publikowania w dzień przed wyborami i referendami sondaży wyborczych i referendalnych, badań opinii publicznej dotyczących zachowań głosujących (fot. prezydent.pl)

• Nowoczesna chce zlikwidować całkowicie ciszę wyborczą.
• Zakaz dotyczyłby agitacji, reklamy, rozdawania ulotek, spotkań i manifestacji zarówno dzień przed wyborami, jak i w dniu wyborów.
• Sejm zajmie się projektem na posiedzeniu.
Zniesienie zakazów agitacji wyborczej i prowadzenia kampanii wyborczej w dniu poprzedzającym wybory i referenda oraz w dniu głosowania - przewiduje projekt noweli Kodeksu wyborczego autorstwa Nowoczesnej, którym na tym posiedzeniu zajmie się Sejm.

"Chcemy zlikwidować całkowicie ciszę wyborczą w zakresie agitacji, reklamy, rozdawania ulotek czy organizowania spotkań i manifestacji zarówno dzień przed wyborami, jak i w dniu wyborów" - powiedziała przedstawicielka wnioskodawców, posłanka Nowoczesnej Marta Golbik.

Zaznaczyła jednocześnie, że w dniu wyborów agitować nie można byłoby w budynku, w którym odbywa się głosowanie, ani w samym lokalu wyborczym. "Przed lokalami wyborczymi można byłoby jednak rozdawać ulotki czy namawiać na głosowanie na konkretnego kandydata" - dodała.

Czytaj też: Jak będziemy głosować?

"Dzięki tym zmianom liczymy na zwiększenie frekwencji wyborczej" - podkreśliła.

Posłanka Nowoczesnej przytoczyła jednocześnie wyniki badań CBOS-u, które pokazują, że ok. 11 proc. wyborców podejmuje decyzję, na kogo będzie głosować, w ostatniej chwili.

Czytaj też: Plakaty wyborcze w miastach: Które partie posprzątały po wyborach?

"Podstawowym problemem, jaki obecnie występuje, to cisza wyborcza, która nie funkcjonuje w internecie" - zwróciła uwagę. Jak dodała w efekcie zdarza się, że wyborcy łamią ciszę wyborczą często nawet o tym nie wiedząc.

Projekt Nowoczesnej zakłada również zniesienie zakazu publikowania w dzień przed wyborami i referendami sondaży wyborczych i referendalnych, badań opinii publicznej dotyczących zachowań głosujących. Ich publikowanie byłoby nadal zabronione jedynie w dniu głosowania aż do zamknięcia lokali wyborczych.

W projekcie ustawy czytamy, że za złamanie zakazu publikowania opinii publicznej sondaży "dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych lub przewidywanych wyników wyborów, lub wyników sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania" groziłaby grzywna w wysokości od 500 tys. zł do 1 mln zł.

Obecnie cisza wyborcza rozpoczyna się 24 godz. przed dniem głosowania i trwa do czasu zamknięcia lokali wyborczych.

Zgodnie z zapisami projektu Nowoczesnej nowe przepisy miałyby wejść w życie po trzech miesiącach od ich ogłoszenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Cymek, 2016-02-24 11:28:48

    Nie jestem zwolennikiem Nowoczesnej, ale pomysł zlikwidowania ciszy wyborczej popieram.