PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany w Kodeksie wyborczym skrytykowane przez radnych Mazowsza

  • MN    4 grudnia 2017 - 21:52
Zmiany w Kodeksie wyborczym skrytykowane przez radnych Mazowsza
Radni stwierdzili m.in., że nowy kodeks spowoduje upolitycznienie PKW i KBW. (fot. Justyna Michniewicz, mazovia.pl)

Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjął stanowisko sprzeciwiające się planowanym zmianom w Kodeksie wyborczym.
• Sejmik przyjął dokument, w którym sprzeciwia się zapisom zawartym w projekcie nowelizacji Kodeksu wyborczego.

• Radni wyrazili się negatywnie o likwidacji jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin oraz wprowadzeniu systemu proporcjonalnego we wszystkich kategoriach samorządów (gminach, powiatach i województwach).

• Oznaczać to będzie – zdaniem radnych – „wyeliminowanie ze startu w wyborach małych, na ogół obywatelskich, lokalnych komitetów wyborczych".

"Sztuczne podniesienie progu wyborczego do 20 proc., poprzez planowane zmniejszenie okręgów wyborczych, w których będzie można uzyskać od 3 do 7 mandatów, podczas gdy dotychczas było to od 5 do 15 mandatów, spowoduje, że komitety wyborcze wyborców będą mogły liczyć na uzyskanie śladowej liczby mandatów jedynie w większych okręgach – sześcio- lub siedmiomandatowych” – czytamy w stanowisku.

Czytaj też: Jarosław Kaczyński wróci do koncepcji twórców polskiego samorządu?

Negatywnie oceniono zmiany systemu wyłaniania członków Państwowej Komisji Wyborczej: „Skład PKW kształtowany jest obecnie poprzez wskazanie po 3 sędziów przez prezesów najwyższych organów władzy sądowniczej w kraju – Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. PKW w projektowanym składzie to tylko dwóch sędziów (Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego) i aż 7 członków wybranych przez Sejm z ogólnej liczby 9 członków PKW”.

Radni sprzeciwili się również odbieraniu samorządom organizacji wyborów i powierzania tego zadania PKW, a także zmianie charakteru prawnego instytucji komisarzy wyborczych poprzez „zastąpienie komisarzy wyborczych (w liczbie 51) wojewódzkimi (w liczbie 16) i powiatowymi komisarzami (w liczbie 380), powoływanymi przez PKW spośród osób posiadających jedynie wykształcenie prawnicze”.

Sejmik Mazowsza negatywnie ocenia też pomysł wprowadzenia dwukadencyjności od 2018 r. dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, będącej administracyjnym ograniczaniem „podmiotowości wspólnot samorządowych, które utracą możliwość swobodnego decydowania o tym, komu chciałyby powierzyć zarządzanie gminami wiejskimi i miejskimi”.

Projekt negatywnie odnosi się też do propozycji zniesienia możliwości głosowania korespondencyjnego i przeprowadzania wyborów dwudniowych.

- Tu nie chodzi o przezroczyste urny. Tu chodzi o wybory samorządowe i ich wynik. Nie ma na to zgody! Dziś radni województwa zaprotestowali przeciwko zmianom w ordynacji wyborczej - podsumował marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.