PARTNER PORTALU
 • BGK

Zmiany w ordynacji samorządowej przesądzone

 • Bartosz Dyląg    23 listopada 2017 - 17:14
Zmiany w ordynacji samorządowej przesądzone
Zmiany w ordynacji wyborczej są potrzebne, by obywatele mieli kontrolę nad przebiegiem wyborów - uważa poseł PiS Marek Suski.

PiS złożyło w Sejmie projekt zmian w ordynacji wyborczej - w Kodeksie wyborczym - oraz w ustawach o samorządzie gminnym, samorządzie powiatowym i o samorządzie województwa. Pierwsze czytanie projektu odbyło się w Sejmie w czwartek (23 listopada).
• Środowisko Prawa i Sprawiedliwości zdecydowanie popiera reformę ordynacji wyborczej. Jeśli nie zawetuje ich prezydent Andrzej Duda, są zatem przesądzone.

• Zdaniem polityków PiS, nowelizacja ma zwiększyć transparentność oraz reprezentatywność wyborów.

• Poseł PiS Marek Suski uważa, że zmiany są potrzebne, by obywatele mieli kontrolę nad przebiegiem wyborów.

Z rozmów z politykami PiS wynika, że poparcie dla zmian ordynacji samorządowej jest w środowisku Prawa i Sprawiedliwości niemal 100-procentowe. Nie ma na ten temat dyskusji, ponieważ „sceptyczna jest jedynie garstka posłów PiS”.

– Tę ordynację pisali posłowie, którzy są samorządowcami, ale w opozycji w radach miast. Nowe pomysły mają wzmocnić tych, którzy aktualnie są w opozycji – mówi nam anonimowo wpływowy polityk PiS.

Czytaj także: Sejm już pracuje nad nowelizacją Kodeksu wyborczego

Wnioskodawca projektu nowelizacji przepisów ws. ordynacji samorządowej, były radny w Bydgoszczy, Łukasz Schreiber wyjaśnia, że są trzy obszary zmian.

– Pierwszy nazywam pakietem samorządowym. Ma on wzmocnić zarówno mieszkańców, jak i pozycję radnych. Druga część dotyczy zmian w kodeksie wyborczym, które mają zwiększyć jawność i transparentność wyborów. Chodzi o kamery w lokalach wyborczych, o liczenie głosów w nieco inny sposób, by było mniej wątpliwości w sprawie uznawania głosów nieważnych. Trzecim obszarem są zmiany strukturalne – dwukadencyjność. Chodzi także o to, by to nie gminy organizowały wybory, bo była to sytuacja chora i czasami patologiczna. Do tego dochodzi reforma Państwowej Komisji Wyborczej – wyjaśnia Łukasz Schreiber.

Poseł PiS Marek Suski uważa, że zmiany w ordynacji wyborczej są potrzebne, by obywatele mieli kontrolę nad przebiegiem wyborów. – Także aby rady odzwierciedlały rozkład poparcia w gminach, czyli aby była przestrzegana konstytucja, zasada proporcjonalności – wyjaśnia.

Zdaniem posła PiS, byłego burmistrza i radnego Malborka, Tadeusza Cymańskiego, najważniejszym przesłaniem projektowanych zmian jest zwiększenie transparentności i bezpieczeństwa. Poseł zwraca uwagę, że to dopiero projekt ustawy.Jest przekonany, że wiele rzeczy ulegnie w nim zmianie.

- Jako stary samorządowiec uważam, że spekulowanie na temat interesu politycznego w tych zmianach jest niepotrzebne. Poza tym są to rozwiązania spotykane na świecie Opinia Państwowej Komisji Wyborczej, aczkolwiek mająca wiele krytycznych uwag, też nie przekreśla całej inicjatywy. Komisja chce w pracach uczestniczyć – wyjaśnia Tadeusz Cymański.

Czytaj także: Wojciech Hermeliński, Państwowa Komisja Wyborcza, o zastrzeżeniach wobec projektu nowelizacji Kodeksu wyborczego

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (5)

 • Bogdan Sitnicki, 2017-12-20 10:34:25

  Do Rop: 10 lat panowania to szmat czasu - wystarczy do "tworzenia klik i kolesiostwa w gminach". To zawsze ten sam typ nieludzki pcha się do rządzenia mieniem nie swoim - od góry do dołu pchają się po korzyści materialne z mienia naszego.
 • żona męża zaufania, 2017-11-28 21:52:36

  Do smiech na sali : Jesteś strasznie dowcipny i tak ostry, że mógłbyś z powodzeniem ogolić się swoim długim jęzorem. Uczestniczyłam kilkakrotnie w wyborach, zarówno jako przewodnicząca, jak i tzw. żona zaufania i powiem Ci, że były przewały, stosowane najczęściej przez stare sklerozy sympatyzujące z... opcją PO, które niejednokrotnie w własnej i podejrzewam, może nawet nieprzymuszonej głupoty przekładały karty tak, aby wygrała wielbiona przez nich opcja. Widziałam to nie tylko ja, zgłaszali mi to także młodzi ludzie, uczestniczący w pracach w komisjach na terenie całej stolicy. Głupota i pomysłowość najczęściej starych skleroz nie ma w takich wypadkach granic. Uwierz mi, że trzeba pilnować.  rozwiń
 • ., 2017-11-24 21:17:57

  chcę nie oglądać już i tej gęby M.S.