PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany w ordynacji wyborczej. Kolejne wybory niewiadomą nawet dla PKW

  • aw    25 października 2017 - 13:59
Zmiany w ordynacji wyborczej. Kolejne wybory niewiadomą nawet dla PKW
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Wojciech Hermeliński (fot.PKW.gov.pl)

Nie trzeba zmieniać Kodeksu wyborczego po to, by wprowadzać przezroczyste urny wyborcze, bo te funkcjonują już od ponad roku – mówi przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Wojciech Hermeliński.
Wojciech Hermeliński skomentował w wyborcza.tv pojawiające się w mediach informacje o możliwych zmianach w Kodeksie wyborczym. Sędzia Hermeliński podkreślił jednocześnie, że PKW nie ma oficjalnej wiedzy o ewentualnych zmianach. – Nie mamy żadnych miarodajnych informacji, jakie zmiany miałyby być wprowadzone – podkreślił.

Sędzia Hermeliński zauważył, że dotychczas zarówno Państwowa Komisja Wyborcza jak i Krajowe Biuro Wyborcze były informowane o planowanych zmianach w prawie wyborczym i proszone o opinie na ich temat.

– Chcielibyśmy wiedzieć, bo jeśli mają być jakieś zmiany i na przykład jednego dnia miałyby się odbyć wybory samorządowe i referendum, to musimy się do tego przygotować i przygotować także nasz system informatyczny. Nie można nas trzymać w takiej niepewności – powiedział przewodniczący PKW.

Wojciech Hermeliński przypomniał, że Państwowa Komisja Wyborcza dwa lata temu wystosowała memorandum do najważniejszych osób w państwie, dotyczące propozycji zmian w prawie wyborczym. Było to po wyborach prezydenckich i parlamentarnych, ale do dziś PKW nie dostała żadnej odpowiedzi w tej sprawie.

Sędzia powiedział także, że wymieniane jako kluczowa zmiana przezroczyste urny do głosowania w wyborach obowiązują już od ponad roku.

Na problem zachowania tajności głosowania przy użyciu przezroczystych urn zwracał ostatnio uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. Przewodniczący PKW przyznał, że może wystąpić niebezpieczeństwo, iż głos wrzucony do urny może ułożyć się tak, że inna osoba zauważy, jak ktoś zagłosował. Jednak w ocenie Przewodniczącego PKW takie ryzyko jest minimalne. Ponadto wyborca może poprosić obwodową komisję wyborczą o wydanie koperty na karty do głosowania.

Przypomnijmy, obowiązek używania urn wyborczych wykonanych z przezroczystego materiału zapisany został w nowelizacji Kodeksu wyborczego z czerwca 2015 r. Zaczął obowiązywać od 1 lipca 2016 r. Wtedy to weszły w życie przepisy, które stanowią, że w każdych wyborach, w tym w wyborach samorządowych przeprowadzanych w toku kadencji i wyborach uzupełniających do Senatu, a także w referendach ogólnokrajowych i lokalnych, muszą być używane przezroczyste urny wyborcze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.