PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany w PKW: Zamach na wolne wybory? PiS odpiera zarzuty

  • AH    28 listopada 2017 - 14:33
Zmiany w PKW: Zamach na wolne wybory? PiS odpiera zarzuty
Fot. Lukas Plewnia/Flickr, licencja Creative Commons

To plotka niemająca nic wspólnego z rzeczywistością - powiedziała rzeczniczka PiS Beata Mazurek, odnosząc się do doniesień medialnych, że jej ugrupowanie rozważa wymianę członków PKW jeszcze przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi. - Nie ma żadnego zamachu na wolne wybory - odpierał zarzuty Łukasz Schreiber (PiS).
Zaproponowany przez PiS projekt reformy prawa wyborczego zakłada zmianę sposobu ustalania składu PKW po wyborach parlamentarnych w 2019 r. PiS chce, by siedmiu na dziewięciu jej członków wybierał Sejm (obecnie dziewięcioosobowy skład tworzy po trzech sędziów delegowanych tam przez TK, Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny), przy czym największy klub nie mógłby wskazać więcej niż trzech członków.

Według RMF FM w związku ze stanowiskiem PKW, iż proponowane przez PiS zmiany w prawie wyborczym mogą doprowadzić do destabilizacji systemu wyborczego przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi, w kuluarach Sejmu mówi się, że posłowie PiS mogliby przyspieszyć wymianę składu PKW i przeprowadzić ją jeszcze przed wyborami samorządowymi.

Jak podaje RMF FM, miałby to być "plan B na wypadek, gdyby Państwowa Komisja Wyborcza nie podołała organizacji wyborów". "Wobec zastrzeżeń PKW, że te zmiany mogą zdestabilizować system wyborczy, partia rządząca ma w garści straszak w postaci tej poprawki" - wskazano w artykule na portalu radia.

Doniesienia te zdementowała rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

- To plotka, niemająca nic wspólnego z rzeczywistością - zapewniła.

Zarzuty "zamachu na wolne wybory" odpierał także we wtorek (28 listopada) Łukasz Schreiber (PiS) podczas sejmowej komisji, która rozpoczęła posiedzenie poświęcone pracom nad projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym oraz w trzech ustawach regulujących działania samorządów różnych szczebli oraz nad projektem nowelizacji Kodeksu wyborczego autorstwa Kukiz'15.

Na uwagę jednej z dziennikarek, iż - według konstytucjonalistów - zaproponowane przez PiS zmiany to "zamach na wolne wybory", Schreiber odparł: "Nie ma żadnego zamachu, pani o tym doskonale wie".

- To jest naprawdę dobry projekt, który wprowadza szereg bardzo dobrych zmian - przekonywał polityk.

Podtrzymał, że - w ocenie PiS - część uwag zgłaszanych wobec projektu przez PKW "należy wziąć pod uwagę". Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o kwestię rejestracji komitetów wyborczych na szczeblu powiatowym, a nie, jak proponowali pierwotnie posłowie, wojewódzkim.

Schreiber był też pytany przez dziennikarzy w Sejmie, czy możliwe jest przeprowadzenie wymiany członków PKW wcześniej niż po wyborach parlamentarnych 2019 r., jak zapisano to w projekcie.

- Nic o tym nie wiem, nie ma takich planów - stwierdził polityk. Zapewnił też, że nieprawdziwe są opinie, że proponowane zmiany w prawie oznaczałyby wprowadzenie dwukadencyjności jeszcze przed przyszłorocznymi wyborami.

Więcej: Łukasz Schreiber: Nie ma żadnego zamachu na wolne wybory

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.