PARTNER PORTALU
 • BGK

Znani prezydenci wybiją się na niezależność? "Będzie bez szyldów partyjnych"

 • Michał Nowak    8 listopada 2016 - 13:56
Znani prezydenci wybiją się na niezależność? "Będzie bez szyldów partyjnych"
Z żalem patrzę na parlament i to, co się tam się dzieje, choć mam tam wielu znajomych. Tam nie ma nigdzie mieszkańca, nie ma problemów społecznych, jest tylko wieczna kłótnia o pierdoły - mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca (fot. Facebook)

- W następnych wyborach większość prezydentów będzie bez szyldów partyjnych, będą niezależne komitety wyborcze. W samorządzie często wygrywają komitety prezydenckie, a nie szyldy partyjne, bo na to coraz bardziej nie ma miejsca i coraz bardziej jesteśmy do tego gotowi jako mieszkańcy - mówi dla Portalsamorzadowy.pl Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca wybrany z ramienia Platformy Obywatelskiej lider „Wspólnie dla Sosnowca”.
Minął rok Prawa i Sprawiedliwości u władzy. Przez ten czas w Sosnowcu pojawiły się problemy z rewitalizacją zabytkowego dworca w Maczkach na potrzeby wydziału Politechniki Śląskiej. Druga sprawa to rewitalizacja dzielnicy Kazimierz Górniczy po likwidacji kopalni. Poprzedni rząd obiecał na ten cel 10-12 mln zł. Obwinia pan PiS?

Arkadiusz Chęciński: – Dworzec to również była obietnica z poprzednich lat. Szkoda, że przez moment było zawahanie i zastanawiano się, czy to robić, czy nie. Chociaż ja uważam, że to najważniejszy zabytek architektury technicznej w naszym kraju i dziwną rzeczą byłoby, gdyby rząd, który mówi tak dużo o przeszłości i historii, nie chciał nas w tym wspomóc. Wiadomo, że jak przychodzi ktoś nowy, to chce coś sprawdzić. Obecnie PKP i ministerstwo zdecydowali, że to jednak jest dobry pomysł i trzeba go realizować, cieszy mnie więc ciągłość tej inwestycji.

W sprawie Kazimierza miały być przekazane środki, ale nastąpiła zmiana władzy i nie zdążono pewnych rzeczy przeprowadzić. Tutaj wierzymy, że jednak ta umowa dalej obowiązuje i czekamy na odpowiedź na pismo do pani premier. Mam rozmawiać z wojewodą na ten temat. Wierzymy, że słowo będzie dotrzymane i te pieniądze na inwestycje przyjdą. Ostatnio na Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego zastrzegałem, że najpierw trzeba przygotować pakiet osłonowy dla tych dzielnic, a dopiero potem likwidować kopalnie, bo inaczej to może się skończyć ogromnymi problemami społecznymi. Tutaj likwidowano kopalnię szybko i nie pomyślano o mieszkańcach. Pakiet osłonowy musi być wdrażany jeszcze w momencie, gdy kopalnia działa.

A jak pan ocenia współpracę z rządem ogólnie?

– Nie widzę dialogu z samorządem, a on byłby bardzo potrzebny, bo wiele decyzji, które rodzą się w głowach posłów, byłoby lepszych gdyby z nami rozmawiali. Przykładem jest wprowadzanie reformy oświaty, która może nas bardzo dużo kosztować, nie pytając w ogóle samorządów o zdanie. Bo samorządy wyrażają swoją opinię, ale ta opinia trafia gdzieś w próżnię. Mówimy też o „Mieszkaniu plus”. Widziałem podpisanie umowy na ten program gdzieś w lesie w Katowicach. Nie wiem, o co chodzi, dlaczego trzeba wydawać 30 milionów na infrastrukturę, żeby wybudować tysiące – jak słyszałem – mieszkań. Jako samorządowcy mówimy, że w centrach i dzielnicach naszych miast są dziesiątki pustych i rozwalających się budynków - Bytom jest najlepszym tego przykładem. Gdyby te pieniądze wpompować w rewitalizację tych miejsc, mielibyśmy piękne miasta, a zarazem mieszkania. Pewnie tyle samo mieszkań i w podobnej kwocie.

U nas nie trzeba budować nowych osiedli poza miastami, bo one będę powodować kolejne koszty funkcjonowania miast. Tam trzeba dociągnąć komunikację, wywóz śmieci, trzeba szkołę wybudować, a mieszkańców nie przybywa. To są kolejne problemy społeczne. Dziwi mnie, że moi koledzy samorządowcy chcą takie inwestycje podejmować, bo dla mnie byłoby to dziwne, gdybyśmy gdzieś w lesie poza miastem wybudowali osiedle, gdy mamy pełno terenów w przestrzeni centrum. To przykład na brak dialogu.×
KOMENTARZE (3)

 • chocholi taniec, 2016-11-09 15:48:54

  Do bezpartyjny samorzadowiec: partie powinny być zdelegalizowane - same ruchy wystarczą...
 • bezpartyjny samorzadowiec, 2016-11-09 08:10:56

  Budujmy ruch - BEZPARTYJNI SAMORZADOWCY aby odsuną partie od rządzenia naszym krajem
 • ..., 2016-11-08 21:07:08

  Burmistrzowie i prezydenci z PO hurtowo zrywają szyld i tworzą stowarzyszenia z nazwą nowoczesny/nowoczesna...