PARTNER PORTALU
  • BGK

ZUS: Ukraińcy uratują polskich emerytów?

  • PAP/AT    8 grudnia 2016 - 07:32
ZUS: Ukraińcy uratują polskich emerytów?
Liczba Ukraińców płacących składki ZUS wzrosła w ciągu roku o 70 proc. (Warszawa, fot.pixabay.com)

Opłacane przez imigrantów składki pomagają polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych przetrwać obniżkę wieku emerytalnego.
Liczba Ukraińców płacących składki ZUS wzrosła w ciągu roku o 70 proc. Przybysze znad Dniepru zmniejszą w ten sposób lukę, jak powstanie w systemie ubezpieczeń po obniżeniu wieku emerytalnego - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Na koniec września ZUS ubezpieczał 172 tys. Ukraińców pracujących w Polsce. Spośród wszystkich cudzoziemców płacących składki do ZUS stanowią oni 64 proc. To więcej niż w ubiegłym roku, kiedy wśród 188 tys. ubezpieczonych obcokrajowców było 101 tys. Ukraińców.

Czytaj też: Świadczenie pielęgnacyjne lub emerytura i renta - jest projekt zmian

Dopóki przed Ukraińcami nie otworzyły się inne unijne rynki pracy, chętnie zatrudniają się oni w Polsce. Z kolei nasi pracodawcy coraz częściej szukają ich nie tyle z powodu niższych oczekiwań płacowych, ile braku polskich pracowników.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • marek zakrzewski, 2016-12-08 10:53:40

    W Najjaśniejszej pracuje ok. 900 tyś -1 milion Ukraińców. 172 tyś ubezpieczonych wskazuje na skalę podziemia zatrudnieniowego. To jest symbol bezsilności państwa na kanty na rynku pracy, trwające co najmniej 3 dekady. A bankruta, czyli ZUS nie uratuje nic.