PARTNER PORTALU
  • BGK

Związek Gmin Wiejskich: Samorządy nie mają głosu w Radzie Dialogu Społecznego

  • TK    5 marca 2018 - 09:05
Związek Gmin Wiejskich: Samorządy nie mają głosu w Radzie Dialogu Społecznego
Rada Dialogu Społecznego została powołana w 2015 roku (Fot. prezydent.pl)

Koniecznie są zmiany w zapisach ustawy o Radzie Dialogu Społecznego - uważa Związek Gmin Wiejskich RP. Najważniejszym postulatem ZGW RP jest włączenie do rady organizacji samorządowych. Projekt zmian na początku marca trafił do kancelarii Sejmu.
Zarząd Związku Gmin Wiejskich RP wnosi o zmianę art. 24 ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. Zdaniem ZGW RP, listę podmiotów tworzących RDS należy rozszerzyć o organizacje samorządowe.

Czytaj także: Rada Dialogu Społecznego. Prezydent powołał nowych przedstawicieli rządu 

Jak uzasadniono, mimo że sektor samorządowy jest największym pracodawcą w Polsce, nie uczestniczy czynnie w obradach RDS. Status zaproszonego obserwatora ma tylko jeden reprezentant strony samorządowej. Jak podaje ZGW, tylko w samych gminach zatrudnionych jest około 250 tys. osób, a w innych jednostkach komunalnych pracuje nawet kolejne 1,5 mln osób.

W większości, jak pisze związek, są to osoby niereprezentowane w RDS - wyjątkiem są pewne grupy zawodowe sektora samorządowego, reprezentowane w radzie przez związki zawodowe (np. nauczyciele, niektórzy pracownicy sektora komunalnego). Ustawa nie zalicza jednak do organizacji pracodawców np. izb gospodarczych, zrzeszających firmy komunalne.

Czytaj także: Gminy wiejskie: Jest nadzieja na lepszy dialog z rządem

Związek Gmin Wiejskich i Związek Miast Polskich bronią wspólnych interesów samorządów, także jako pracodawcy - pisze ZGW - mimo to, prawo nie pozwala im tworzyć organizacji pracodawców.  Dlatego zdaniem ZGW RP organizacje samorządowe powinny być włączone do Rady Dialogu Społecznego po stronie pracodawców.

W RDS zasiadają przedstawiciele pracodawców, związkowców i rządu oraz prezydenta, prezesa NBP i GUS. Przewodniczący RDS co roku się zmienia; na przemian są to reprezentanci związków, pracodawców i rządu. Obecnie przewodniczącą RDS jest szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.