PARTNER PORTALU
 • BGK

Związek Gmin Wiejskich sprzeciwia się ograniczeniu kadencji samorządowców

 • JP    18 kwietnia 2016 - 22:46
Związek Gmin Wiejskich sprzeciwia się ograniczeniu kadencji samorządowców

„W zakresie praw wyborczych niech decydują sami wyborcy." (Fot.: zgwrp.pl)

• Związek Gmin Wiejskich RP wystosował komunikat w sprawie ograniczenia liczby kadencji w samorządach.
• Korporacja jest przeciwna zmianom. Wskazuje m.in. na brak rozwiązań w zakresie ochrony socjalnej wójtów po zakończeniu kadencji.
„Wobec niepokojących zapowiedzi ze strony parlamentarzystów o zamiarze ograniczenia liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (…) zgromadzenie ogólne wyraża stanowczy sprzeciw wobec zamiarów godzących w suwerenność wspólnot samorządowych” – czytamy w stanowisku ZGW.

Według związku propozycja „nic nie wnosi w kwestii rozwiązywania problemów samorządów, nie zawiera rozwiązań antykorupcyjnych, ochrony socjalnej wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz ich rodzin po zakończeniu kadencji oraz nie wykazuje żadnej koncepcji pożytecznego wykorzystania doświadczenia, wiedzy i umiejętności wysokiej klasy wielokadencyjnych menedżerów samorządowych”.

Jak wskazują samorządowcy, argumentem za ograniczeniem liczby kadencji ma być opinia niektórych parlamentarzystów, jakoby długiemu rządzeniu sprzyjało powstawanie patologii m.in. o charakterze nepotycznym.

„Argumenty na temat powstawania patologii w efekcie długich rządów nigdy nie zostały potwierdzone konkretnymi i wiarygodnymi danymi. Wręcz przeciwnie. Od wielu lat samorząd ze swoimi liderami cieszy się najwyższym zaufaniem społecznym do instytucji państwa” – czytamy w projekcie ZGW RP.

Samorządowcy uważają, że obecnie obowiązujące przepisy dostatecznie eliminują negatywne zjawiska. Są to według nich m.in. przepisy ustaw o samorządzie, Kodeksu Karnego, ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz ustawy o referendum lokalnym.

„W zakresie praw wyborczych niech decydują sami wyborcy. Nie powinien za nich robić tego ustawodawca i politycy” – przekonują samorządowcy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (7)

 • prawda, 2016-04-20 07:05:39

  Te wypociny świadczą o zupełnym braku szacunku dla obserwującego wasze "wyczyny" społeczeństwa. Doskonale wiemy, kto i po jakich układach dostaje się niejednokrotnie do lokalnego samorządu. Oczyście Wasze szeregi z różnego typu karierowiczów, kombinatorów i złodziei, a potem zgłaszajcie ko...nstruktywne zmiany, bo czytając powyższą argumentację, doprawdy nie wiadomo, czy się śmiać, czy płakać  rozwiń
 • obserwator2, 2016-04-20 07:02:00

  Ubawiłam się czytając te wypociny ZGW RP, zwłaszcza w dobie kolosalnych nadużyć w samorządach przemawiają argumenty dotyczące zaufania społecznego-wyraźnie słychać kwik świń odrywanych od koryta samorządowego. Niech się wam nie śni, że będziecie dalej robić, co chcecie za nie swoje pieniądze na sa...morządowych posadach. Wasz czas właśnie mija i trzeba się z tym pogodzić, zamiast wyplatać mało konstruktywne i nikomu, poza Wami, nie służące bzdety. Co prawda papier jest cierpliwy i podobno przyjmie wszystko, ale trochę szacunku do własnej osoby panie i panowie samorządowe pierdzistołki. ((((((  rozwiń
 • obserwator, 2016-04-20 06:49:05

  Do samorządowiec od 1990 r: Jakie 20% do emerytury??? Niech się wezmą do solidnej pracy, bo już dość napierdzieli się w stołki za państwowe pieniądze. Po co tworzyć nowe patologie i oszczędzać i tak juz dobrze się mającą tzw. klasę prózniaczą. Państwa nie stać na tworzenie takich cudów, poza tym,... jeśli ktoś idzie do samorządu, to niech nie liczy na mannę z nieba, bo to jest praca na rzecz społeczeństwa lokalnego i nie musi być aż tak dobrze opłacana-mniej pieniędzy, mniejsza kolejka do samorządowego koryta. Praca w samorzaązie lokalnym stwarza i tak, co poniektórym, zbyt wiele okazji do nadużyć, co widać, słychać i czuć :((((  rozwiń