PARTNER PORTALU
 • BGK

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców: potrzeba nam 5 mln emigrantów

 • pt    28 stycznia 2016 - 14:14
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców: potrzeba nam 5 mln emigrantów
ZPP: proponujemy legalizację na pobyt stały wszystkich Ukraińców, Wietnamczyków i Białorusinów w Polsce(fot. pixelio.de)

• Jeśli chcemy utrzymać dotychczasowe tempo rozwoju, to przy obecnych trendach demograficznych potrzebujemy przyjąć 5 mln emigrantów do 2050 roku.
• ZPP: proponujemy legalizację na pobyt stały wszystkich Ukraińców, Wietnamczyków i Białorusinów w Polsce. Dotyczy to około 1 mln osób.
Jeśli chcemy utrzymać dotychczasowe tempo rozwoju, to przy obecnych trendach demograficznych potrzebujemy przyjąć 5 mln emigrantów do 2050 roku, poinformował Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP). ZPP proponuje legalizację na pobyt stały wszystkich Ukraińców, Wietnamczyków i Białorusinów w Polsce, tj. łącznie 1 mln osób.

"Różne prognozy - m.in. Narodowej Rady Ludnościowej - szacują, że aby utrzymać obecny poziom gospodarki do 2050 roku, musimy przyjąć około 5 mln emigrantów" - powiedział analityk ZPP Jakub Bińkowski, cytowany w komunikacie.

Według prognoz GUS, do 2050 roku populacja Polski skurczy się z obecnych ponad 38 mln do poniżej 34 mln ludzi. Co gorsza, 10,5% z pozostałej wówczas ludności stanowić mają osoby będące w wieku 80 lat i powyżej, podano także.

"Proponujemy legalizację na pobyt stały wszystkich Ukraińców, Wietnamczyków i Białorusinów w Polsce. Dotyczy to około 1 mln osób" - czytamy w komunikacie.

Polska pilnie potrzebuje chętnych do pracy, łatwo asymilujących się imigrantów. Naturalnymi kandydatami są w tym zakresie Ukraińcy. Z danych rządowych wynika, że legalnie pracuje 650 tysięcy Ukraińców, nielegalnie zaś może nawet 270 tysięcy, podano także.

"Konieczne jest pilne zalegalizowanie pobytu wszystkich Ukraińców aktualnie przebywających w Polsce. Można to zrobić za pomocą ustawy obejmującej swoim zakresem również Białorusinów i Wietnamczyków, czyli inne nacje przyjeżdżające do naszego kraju za chlebem, do ciężkiej pracy. Jak można dosyć łatwo oszacować, taki ruch mógłby przynieść budżetowi państwa kilka miliardów złotych rocznie, przy praktycznie zerowych kosztach" - czytamy w komunikacie.

Większość, bo 52% Polaków odnosi się pozytywnie do przyznania stałego pobytu Ukraińcom przebywającym w Polsce (28% jest temu przeciwna). Również na pytanie jakiej narodowości powinniśmy przyjmować imigrantów, na pierwszym miejscu znaleźli się Ukraińcy - wskazało ich aż 33% badanych, wynika z badania Domu Badawczego Maison/Panelu Ariadna, wykonanego na zlecenie ZPP w styczniu 2016 r.

"Ustawa powinna być przeprowadzona niezwłocznie, jako projekt poselski. Wzorem powinna być ustawa reaganowska z 1982 roku, legalizująca pobyt Polaków znajdujących się wówczas w USA" - podsumował ZPP.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • obywatel RP, 2016-01-29 11:01:23

  Do Kiedy ich rozliczymy?: Trzeba z tym zrobić porządek i to już..3 mln Polaków pracuje za granicą, 2 mln na bezrobociu i 2,5 na umowach śmieciowych. Zakaz pracy obcokrajowców z poza UE. Jeśli ZPP brak ludzi to w Unii Europejskiej jest wysokie bezrobocie i chętnie ludzie przyjadą jak zarobią min. 2... tys. euro netto. Mamy jeden rynek towarów i usług i wystarczy jeden rynek pracy. Do roboty sie weźcie ZPP.  rozwiń
 • Kiedy ich rozliczymy?, 2016-01-29 08:49:56

  Związek Przedsiębiorców i Pracodawców po wypchnięciu setek tysięcy Polaków chciwością skutkującą niskimi wynagrodzeniami - bredzi teraz o potrzebie przyjmowania uchodźców... Nie ma już swoich niewolników - to trzeba ich sprowadzać?
 • jak to ?, 2016-01-29 01:22:43

  Narazie to mamy 10% BEZROBOCIA, pewnie kilka procent w rolnictwie (w rolnictwie pracuje 13% zatrudnionych), w administracji pewnie ok 150 000 ludzi to udaje że coś robi, Po co nam Ci imigranci?