PARTNER PORTALU
 • BGK

Życie w centrach miast zamiera. Bez działań będzie tylko gorzej

 • Michał Nowak    30 maja 2016 - 13:47
Życie w centrach miast zamiera. Bez działań będzie tylko gorzej

Życie w centrum Płocka zamarło. Urzędnicy dwoją się i troją, jak przywrócić wigor starówce. Nie tylko w Płocku mają ten problem (fot. Krzysztof Lisocki/wikipedia.org)

• Galerie handlowe zabiły życie w centrach miast? 
• Pewno są dwie rzeczy. Po pierwsze skuteczne zarządzanie przestrzenią miejską jest szczególnie ważne w dobie wyludniających się miast.
• Po drugie samorządowcy nie są niestety ekspertami w tej trudnej sprawie – bez konsultacji ze specjalistami i mieszkańcami trudno o dobrą zmianę.
Jak skutecznie zarządzać przestrzenią miejską? Czym różni się rewitalizacja od renowacji? Co można zrobić, aby tchnąć życie w miasto i jak z tym wszystkim radzą sobie samorządy? Okazuje się, że włodarze miast często w tej materii uczą się na zasadzie prób i błędów. Tymczasem miasta ciągle stają w obliczu nowych wyzwań.

Bogusław Hajda ze Stowarzyszenia Forum Rewitalizacji wskazuje, że w Polsce problemem jest segregacja przestrzeni miejskich, a więc fakt, że nie użytkują ich jednocześnie ludzie o odmiennym stylu życia. Przykładowo, wymieszanie na wspólnej przestrzeni zwykłych mieszkańców, przedstawicieli biznesu i ludzi reprezentujących rozmaite subkultury nie tylko tchnęłoby życie w tę przestrzeń, ale też sprawiło, że tętniłaby ona życiem przez całą dobę.

Jak twierdzi Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego, zarządzanie przestrzenią miejską stało się szczególnie ważne w obliczu kryzysu migracyjnego, z którym aktualnie mamy do czynienia. W wielu miastach europejskich elementy przestrzeni miejskiej – jak sale gimnastyczne czy parki – zmieniły swoje funkcje w wyniku napływu uchodźców. Olbrycht wskazuje, że miasta nie powinny zadawać sobie pytania, czy przyjąć uchodźców, ale co z nimi należy zrobić.

Bogdan Talarczyk, prezes Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju, mówi wprost, że w Polsce samo przystąpienie do procesu inwestycyjnego jest trudne. Jego zdaniem procedury przygotowawcze do inwestycji są skomplikowane, a przedsiębiorcy niejednokrotnie zastanawiają się, jak właściwie podejść do realizacji danego projektu.

Samorządy ciągle uczą się zarządzania przestrzenią

Miasta w Polsce od ćwierćwiecza przechodzą dynamiczne zmiany zarówno pod względem technicznym, jak i społecznym. Wiąże się to z pojęciem rewitalizacji, czyli przywracania życia określonym przestrzeniom. Samorządy działają z różnym skutkiem, ale eksperci mówią, że całościowe efekty są zadowalające.

– Przez ostatnie 25 lat samorządy włożyły kosmiczną pracę, aby rozpoczął się proces całkowitej odnowy – mówi Bogusław Hajda. – W mojej ocenie w Polsce to wygląda naprawdę bardzo dobrze. Jak się podróżuje po Europie i ogląda nie tylko tę przewodnikową część miast, to widzimy, że w Polsce nie mamy się czego wstydzić. Oczywiście jest jeszcze miękka część rewitalizacji. Część społeczna, której skutków nie da się przewidzieć i trudno wskazać czas, w jakim zostanie osiągnięta – podkreśla architekt.KOMENTARZE (4)

 • biurmistrz, 2016-06-07 11:47:20

  Napisałem swój komentarz ale autocenzura POkrętaczy, skasowała.
 • Wyborca, 2016-06-06 06:27:01

  Do glaertes1: to osoby bez jakichkolwiek kwalifikacji i doświadczenia, po rodzince i znajomości posadki dostali... to i wszystko czego się tkną się wali
 • glaertes1, 2016-05-31 10:19:45

  MIEŃCIE TE ZASIEDZIAŁE RYJE! POPATRZYCIE NA NICH? PRZECIEŻ TO ŻAŁOSNE UPOLITYCZNIONE BIURWY TRAKTUJĄCE MIESZKAŃCÓW JAK DOJNE KROWY!