PARTNER PORTALU
 • BGK

Zygmunt Frankiewicz: Centralistyczne plany rządu niepokojące

 • PAP/JS    21 kwietnia 2017 - 21:24
Zygmunt Frankiewicz: Centralistyczne plany rządu niepokojące
Prezes Związku Miast Polskich, prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz (fot. PTWP)

Niepokojące są „centralistyczne plany i działania” obecnego rządu - stwierdził prezes Związku Miast Polskich, prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. Jego zdaniem w nowych aktach prawnych ograniczane są ważne dla mieszkańców kompetencje władz lokalnych.
• Zygmunt Frankiewicz skrytykował reformę oświaty jako "gwałtowną i nieprzygotowaną"; zastrzegł jednak że nie wszystkie samorządy były przeciwne wprowadzanym zmianom.

• Podczas posiedzenie zarządu ZMP przedstawiono i przyjęto pakiet projektów zmian w przepisach - opracowanych m.in. przy udziale organizacji - stabilizujących finanse jednostek samorządu terytorialnego.

• Jedną z propozycji jest zmiana przepisów zakazujących samorządom umieszczania środków pochodzących z rządowych dotacji i subwencji, na lokatach.

Frankiewicz przewodniczył odbywającemu się w Ostrowcu Świętokrzyskim posiedzeniu zarządu Związku Miast Polskich (ZMP). Podczas briefingu przed posiedzeniem gremium podkreślił, że organizacja przeciwstawia się postępującym zmianom, które ograniczają - jego zdaniem - działania samorządów.

"Niepokoją centralistyczne plany i działania obecnie rządzących. Nie jest żadną tajemnicą, że filozofia państwa według Prawa i Sprawiedliwości, to państwo scentralizowane. Samorząd jest zaprzeczeniem tej centralizacji. Sama idea samorządności wzięła się z zasady decentralizacji zadań i pieniędzy. Więc tu naturalnie rodzą się konflikty, bo przy wszystkich nowych aktach prawnych gdzieś te kompetencje, uprawnienia samorządów są ograniczane" - mówił Frankiewicz.

Jak ocenił, cześć zadań "ważnych" z punktu widzenia mieszkańców jest "wyprowadzana z samorządu". "I wtedy do władzy publicznej mieszkańcom jest dalej, nie mogą jej kontrolować. To jest władza poza wpływem" - dodał Frankiewicz.

Wśród przykładów, prezydent Gliwic wymienił: plany wyłączenia państwowego inspektoratu nadzoru budowlanego z administracji zespolonej w powiatach, zmiany dotyczące urzędów pracy oraz edukację. "Te sprawy nas wyjątkowo dotykają, bo samorząd ponosi odpowiedzialność - również finansową - za szkoły. A odebrane mu zostały narzędzia do racjonalnej polityki finansowej i oświatowej. Bardzo wiele zależy od dyrektorów szkół - skala wydatków, organizacja placówek - a na ich wybór w tej chwili samorząd ma iluzoryczny wpływ" - argumentował Frankiewicz.

Skrytykował też reformę oświaty jako "gwałtowną i nieprzygotowaną"; zastrzegł jednak że nie wszystkie samorządy były przeciwne wprowadzanym zmianom. "Wbrew temu co można często usłyszeć, te najważniejsze zmiany jak w sprawie sześciolatków czy gimnazjów, nie były z samorządami konsultowane. Także jeśli chodzi o plany ograniczenia kadencji samorządowców - tu też nie ma konsultacji. Są jakieś zapowiedzi, a realizacja może być tak gwałtowana, że nikt już nie zdąży się wypowiedzieć" - podsumował Frankiewicz.

Podczas posiedzenie zarządu ZMP przedstawiono i przyjęto pakiet projektów zmian w przepisach - opracowanych m.in. przy udziale organizacji - stabilizujących finanse jednostek samorządu terytorialnego.

Jedną z propozycji jest zmiana przepisów zakazujących samorządom umieszczania środków pochodzących z rządowych dotacji i subwencji, na lokatach. "W skali całych finansów samorządowych, przez cały rok szacujemy, że wartość utraconych odsetek jest na poziomie nawet 100 mln zł. Ten zakaz jest dla nas zupełnie niezrozumiały (…) Zwykle jest tak, że te pieniądze przychodzą na ostatnią chwilę lub wręcz gminy kredytują te zadania. Ale kiedy nawet parę dni taka dotacja przeleży na oprocentowanym koncie, to wtedy z tego są korzyści" - wyjaśniał Frankiewicz.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.