PARTNER PORTALU
  • BGK

Zygmunt Frankiewicz, Jacek Karnowski: Związek Miast Polskich składa skargę na TVP

  • pt    10 maja 2017 - 16:00
Zygmunt Frankiewicz, Jacek Karnowski: Związek Miast Polskich składa skargę na TVP
Zygmunt Frankiewicz. (fot. mat. PTWP)

Prezes Związku Miast Polskich, Zygmunt Frankiewicz złożył skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na kierownictwo TVP Info, które nie dopuściło do dyskusji reprezentującego ZMP Jacka Karnowskiego.
- Bezpodstawne wyeliminowanie przedstawiciela Związku Miast Polskich, prezydenta Sopotu, Jacka Karnowskiego, z dyskursu publicznego w programie „Studio Polska”, wyemitowanym w sobotę, 6 maja 2017 r., o godz. 21.50, naszym zdaniem, stanowi naruszenie zasad określonych
w art. 21 ustawy o radiofonii i telewizji – napisał Zygmunt Frankiewicz w skardze.

Wcześniej skargę na działania dyrekcji TVP Info złożył Jacek Karnowski.

W czwartek (4 maja) Związek Miast Polskich otrzymał zaproszenie od szefa redakcji „Studio Polska”, Dariusza Małeckiego, do wskazania przedstawiciela związku, który mógłby wziąć udział w programie zaplanowanym na 6 maja. W piątek, 5 maja, w odpowiedzi zgłoszono udział członka Zarządu ZMP, prezydenta Sopotu, Jacka Karnowskiego. Kandydatura ta zyskała aprobatę szefa programu.

- W sobotę, 6 maja, o godz. 10.10 otrzymaliśmy od Dariusza Małeckiego e-maila, w którym czytamy: „w związku z obraźliwymi wypowiedziami prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego wobec dziennikarzy TVP i samej stacji, za które do dziś Pan Prezydent nie przeprosił - prosimy o wyznaczenie innego przedstawiciela Związku Miast Polskich do programu Studio Polska” – informuje Joanna Proniewicz z biura ZMP.

Co mówiono w programie?

Zdaniem prezesa ZMP, opisana powyżej sytuacja stanowi naruszenie zasad określonych w art. 21 ustawy o radiofonii i telewizji:

- W programie „Studio Polska” wyemitowanym w sobotę, 6 maja, padło wiele pomówień i fałszywych oskarżeń pod adresem samorządów. Związek Miast Polskich – największa ogólnopolska organizacja samorządowa, przez brak swojego przedstawiciela, nie mógł sprostować nieprawdziwych informacji, podjąć polemiki, ani zaprezentować swojego stanowiska. Program nie był obiektywny, nie pokazywał różnych punktów widzenia i przez swoją tendencyjność podważył misję publiczną TVP – dodaje Frankiewicz.

Prezes ZMP zwraca także uwagę, na – jak pisze – „skandaliczny fakt, że przedstawicie Telewizji Publicznej uzurpują sobie prawo do wykluczania konkretnych osób z debaty publicznej pod kuriozalnym pretekstem rzekomych „obraźliwych wypowiedzi”.

- Pan Jacek Karnowski, jak każdy obywatel, ma pełne prawo do formułowania krytycznych sądów pod adresem instytucji publicznych. Prawo do nakazania przeprosin lub wymierzania innych kar w razie naruszenia dóbr osobistych mają w Polsce sądy powszechne a nie pracownicy TVP. Prezydent Sopotu wielokrotnie formułował krytyczne wypowiedzi pod adresem obecnej partii rządzącej. Jego wykluczenie z udziału w programie Studio Polska trudno zatem odczytać inaczej, niż jako próbę wyeliminowania go z debaty publicznej, co jest jaskrawym pogwałceniem jego praw obywatelskich i zasługuje na wyrazy najgłębszego potępienia, tym bardziej, że dopuścili się tego pracownicy Telewizji Publicznej – czytamy w skardze.

Treść pisma w Multimediach

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.