PARTNER PORTALU
  • BGK

Matura 2018: Na egzaminie język niemiecki

  • PAP/AT    15 maja 2018 - 07:24
Matura 2018: Na egzaminie język niemiecki
Chęć zdawania na maturze języka niemieckiego na poziomie podstawowym zadeklarowało 15 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników (fot.pixabay.com)

We wtorek (15 maja) maturzyści przystąpią do pisemnego egzaminu z języka niemieckiego na poziomie podstawowym. Od lat niemiecki jest drugim - po angielskim - najczęściej wybieranym językiem obcym na maturze.
  • Maturzyści do egzaminu z języka niemieckiego przystąpią po godzinie 9.
  • Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego jest jednym z obowiązkowych na maturze.
  • Chęć zdawania na maturze języka niemieckiego na poziomie podstawowym zadeklarowało 15 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników.

Od lat niemiecki jest drugim - po angielskim - najczęściej wybieranym językiem obcym na maturze; egzamin z angielskiego został przeprowadzony 8 maja.

Chęć zdawania na maturze języka niemieckiego na poziomie podstawowym zadeklarowało 15 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Część we wtorek po południu przystąpi także do pisemnego egzaminu z niemieckiego na poziomie rozszerzonym, rozpocznie się on o godzinie 14. Chęć zdawania egzaminu na tym poziomie zadeklarowało 7,3 tys. abiturientów.

Tegoroczni absolwenci liceów i techników nie są jedynymi, którzy we wtorek będą pisali egzamin z niemieckiego. Razem z nimi piszą go też abiturienci z wcześniejszych roczników: około 960 osób zadeklarowało zdawanie go na poziomie podstawowym, a 1,2 tys. - na rozszerzonym.

Czytaj też: Sprawdzali wynik matury. Stracili szansę na wymarzone studia

Na kolejnym miejscu w wyborach maturzystów, jeśli chodzi o języki obce - po angielskim i niemieckim - jest rosyjski. W tym roku chce go zdawać na poziomie podstawowym 4,5 tys. tegorocznych absolwentów, a 1,9 tys. na poziomie rozszerzonym. Egzamin z rosyjskiego odbędzie się 17 maja. Pozostałe języki: francuski, hiszpański i włoski będzie zdawało po mniej niż jednym procencie abiturientów; egzaminy z tych przedmiotów przeprowadzone zostaną: 18, 21 i 22 maja.

Nie są to wszystkie pisemne egzaminy z języków obcych nowożytnych podczas matur. Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowy egzamin z języka narodowego. Chodzi o białoruski, ukraiński i litewski. Egzaminy z języków mniejszości odbędą się 23 maja. W tym samym dniu odbędzie się też egzamin z języków kaszubskiego i łemkowskiego.

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym, a ponadto do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru - może ich wybrać maksymalnie sześć.

W grupie przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Egzaminy z przedmiotu do wyboru są zdawane na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także - na tym poziomie - matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

Abiturienci muszą przystąpić także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego.

Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie ma wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służy tylko przy rekrutacji na studia.

Abiturienci, którzy nie mogą przystąpić do egzaminów w sesji majowej, a uzyskali zgodę dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, mogą przystąpić do nich w sesji dodatkowej w czerwcu.

Wyniki matur zostaną ogłoszone 3 lipca.

Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Ten, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może je poprawiać dopiero za rok.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.