PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorscy radni do MEN: "Więcej roztropności w kształtowaniu polityki oświatowej"

  • KDS    27 grudnia 2017 - 11:20
Pomorscy radni do MEN: "Więcej roztropności w kształtowaniu polityki oświatowej"
Zmiana w podziale subwencji oświatowej dla JST spowoduje duże cięcia w finansowaniu nauki języka kaszubskiego (fot. Facebook/Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie)

Radni województwa pomorskiego przyjęli rezolucję w obronie nauki języka kaszubskiego. Chodzi o przyjęte przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmiany w podziale subwencji oświatowej. W ich efekcie na naukę języka regionalnego trafi o ok. 13 mln zł mniej niż dotychczas.
Pomorscy radni rezolucję w tej sprawie przyjęli podczas grudniowej sesji sejmiku województwa. Podkreślają w niej, że z niepokojem przyjęli decyzję Anny Zalewskiej o zmianach w podziale subwencji oświatowej ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2018.

Ich efektem jest obniżenie subwencji oświatowej na uczniów uczących się jako przedmiotu dodatkowego języka regionalnego i języków mniejszości narodowych oraz etnicznych. Jak podaje samorząd pomorskiego, będzie to o ok. 13 mln zł mniej dotacji, niż dotychczas. Decyzja ta obejmie ponad 20 tys. pomorskich uczniów oraz prawie 70 pomorskich samorządów.

– Język kaszubski to część naszej tożsamości, o zachowanie której od dawna zabiegamy. Ograniczenie jego finansowania to działanie wymierzone przede wszystkim w szkoły wiejskie i osłabienie szans na przetrwanie jedynego języka regionalnego w Polsce oraz dziedzictwa kulturowego z nim związanego – zaznacza marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Radni podkreślają w rezolucji, że wyrażają dezaprobatę dla takiego kierunku działań. Apelują do Ministerstwa Edukacji Narodowej o większą roztropność w kształtowaniu w przyszłości polityki oświatowej wobec potrzeby zachowania i rozwoju języka oraz kultury kaszubskiej.

Już wcześniej w podobnym tonie wypowiadali się przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Podkreślali, że wraz z wejściem w życie rozporządzenia, wróci groźba likwidacji szkół wiejskich na Kaszubach. 

- Obniżenie subwencji już od 1 stycznia 2018 oraz zapowiedzi kolejnych cięć w 2019 roku wywołają falę likwidacji szkół z takimi przedmiotami nauczania. Rodzi to pytania o przyszłość języka kaszubskiego i jego pozycji na Kaszubach - podkreślali przedstawiciele Zrzeszenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.