PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorskie. Młodzież będzie latać dronami. Specjalne kursy dla uczniów szkół zawodowych

  • pt    14 marca 2018 - 11:46
Pomorskie. Młodzież będzie latać dronami. Specjalne kursy dla uczniów szkół zawodowych
(fot. pixabay)

95 uczniów z Pomorza zdobędzie licencję operatora bezzałogowców. Poznają teoretyczne podstawy prawa lotniczego oraz nauczą się praktycznej umiejętności pilotażu.
  • Zajęcia będą realizowane w całym województwie.
  • Po kursie uczniowie będą mogli przystąpić do państwowego egzaminu w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.
  • Drony wykorzystywane są przez samorządy do kontroli jakości powietrza, monitorowania ruchu ulicznego, w geodezji i kartografii, planowaniu urbanistycznym, gospodarce przestrzennej.

Szkolenia będą organizowane w ramach realizowanego przez samorząd województwa pomorskiego programu motywacyjnego dla uczniów szkół zawodowych.

Czytaj też: Drony będą wykrywać wycieki gazu

-  Co ciekawe, uczniowie sami dopytywali o tego rodzaju szkolenia, a my też chcemy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom i pasjom młodych ludzi. Zwłaszcza, jeśli ich  pasja łączy się z wykonywanym zawodem - mówi Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

W kursach weźmie udział 95 uczniów z 11 miejscowości. - Chcieliśmy, aby szkolenia odbywały się nie tylko w dużych miastach, ale i w mniejszych ośrodkach. Zarząd województwa podjął właśnie uchwałę o rozpoczęciu procedury przetargowej – dodaje dyrektor Krawiec. Kursy rozpoczną się niezwłocznie po wyłonieniu wykonawcy.

Drony to przyszłość

We współczesnym świecie drony są coraz bardziej powszechne i stosowane są nie tylko jako narzędzie sportowe i rozrywkowe. 

- Potwierdzają to dane, jakie otrzymujemy od pracodawców i służb zatrudnienia. Dotyczy to trzech zawodów: technik informatyk, technik mechatronik i technik budownictwa. W kluczowych dla Pomorza gałęziach gospodarki takich, jak elektronika czy budownictwo drony będą coraz bardziej powszechne -  informuje Adam Krawiec.

Jak wylicza, bezzałogowe statki powietrzne wykorzystywane są w geodezji, gdzie sprawdzają i wytyczają granic działek oraz w budownictwie do sprawdzania stanu dachów czy kominów. Stąd właśnie pomysł zorganizowania szkoleń dla operatorów dronów.

Latać dronem nie każdy może

Aby zostać operatorem bezzałogowego statku powietrznego trzeba posiadać stosowne uprawnienia. Egzaminy przeprowadza Urząd Lotnictwa Cywilnego. Kursy mogą organizować tylko certyfikowane jednostki. - Program szkolenia jest opracowany przez ULC i może być realizowany tylko przez wykonawcę wpisanego na listę urzędu. W Polsce mamy 54 takie jednostki, w naszym województwie jest ich 6 – opowiada Adam Krawiec.

Drony na służbie

Drony wykorzystywane są dziś do monitorowania ruchu ulicznego, poszukiwań osób zaginionych i prowadzenia działań rozpoznawczych, w geodezji i kartografii, planowaniu urbanistycznym, gospodarce przestrzennej. Służą zabezpieczaniu imprez masowych i śledzeniu źródeł zanieczyszczeń powietrza, monitorowaniu stanu środowiska. Wspomagają osiąganie świadomości sytuacyjnej w sytuacjach kryzysowych. Coraz częściej używane są do celów transportowych i w logistyce, nawet w tak specjalizowanych zastosowaniach, jak np. w transport krwi. 

Mogą monitorować miejskie lasy i parki, stan rzek i wałów przeciwpowodziowych oraz infrastruktury drogowej. Będą standardowym narzędziem do inspekcji miejskich inwestycji budowlanych, infrastruktury, obiektów liniowych oraz dokonają kontroli obiektu użyteczności publicznej. Specjaliści przewidują, że działanie dronów stanie się z czasem zautomatyzowane i zintegrowane z innymi systemami inteligentnego miasta. Według szacunków Komisji Europejskiej do 2050 r. branża dronów może stworzyć w UE około 150 tys. miejsc pracy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.