PARTNER PORTALU
  • BGK

W 2018 r. szkoły z bezpłatnym Internetem o szybkości 100 Mb/s

  • PAP/JS    12 września 2017 - 19:16
W 2018 r. szkoły z bezpłatnym Internetem o szybkości 100 Mb/s
W komunikacie wskazano, że brak powszechnego dostępu do szybkiego Internetu stanowi przeszkodę w budowie potencjału intelektualnego społeczeństwa (fot. pixabay.com)

W 2018 r. szkoły podstawowe i ponadpodstawowe uzyskają bezpłatny dostęp do szerokopasmowego Internetu na poziomie 100 Mb/s - przewiduje przygotowany przez ministra cyfryzacji projekt ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej przyjęty przez rząd.
• Jak zaznaczono, będzie to także jeden z największych w skali Unii Europejskiej program dotyczący cyfryzacji szkół wchodzących w skład systemu oświaty.

• Według rządu, wprowadzenie OSE może wpłynąć na zmianę sposobu kształcenia uczniów i nauczycieli poprzez włączenie i powszechne wykorzystywanie zasobów edukacyjnych dostępnych przez Internet.

• Operatorem OSE będzie Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa - Państwowy Instytut Badawczy.

"Projekt ustawy zakłada powołanie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Będzie to publiczna sieć telekomunikacyjna, dzięki której od 2018 r. szkoły podstawowe i ponadpodstawowe zaczną otrzymywać bezpłatny dostęp do szerokopasmowego Internetu na poziomie 100 Mb/s." - napisano we wtorkowym (12 września) komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Wyjaśniono, że projekt jest konsekwencją przyjęcia przez rząd 13 czerwca 2017 r. uchwały w sprawie realizacji Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej "100 Mega na 100-lecie". Inicjatywa ta - zakładająca zapewnienie wszystkim szkołom w Polsce możliwości bezpłatnego dostępu do szybkiego Internetu - wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r.

"Będzie to także jeden z największych w skali Unii Europejskiej program dotyczący cyfryzacji szkół wchodzących w skład systemu oświaty" - zaznaczono.

W komunikacie wskazano, że brak powszechnego dostępu do szybkiego Internetu stanowi przeszkodę w budowie potencjału intelektualnego społeczeństwa oraz utrzymywania skutecznej przewagi konkurencyjnej gospodarki. Brak ten jest szczególnie niekorzystny dla polskich szkół, które nie mogą korzystać z nowoczesnych metod nauczania.

Zwrócono uwagę na badania, z których wynika, że jedynie ok. 23 proc. jednostek oświatowych znajduje się w zasięgu sieci o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. Jednocześnie ponad 40 proc. jednostek korzysta z usług dostępu do Internetu o przepustowościach nieprzekraczających 10 Mb/s. Oznacza to, że większość placówek oświatowych w Polsce jest wykluczona cyfrowo.

Zgodnie z projektem, OSE będzie siecią wirtualną, opartą na istniejącej lub planowanej infrastrukturze telekomunikacyjnej będącej własnością operatorów telekomunikacyjnych lub jednostek samorządu terytorialnego wykonujących działalność związaną z telekomunikacją. Operator sieci OSE będzie musiał uzyskać do niej dostęp. Przewidziano również możliwość inwestowania w infrastrukturę telekomunikacyjną przez operatora sieci OSE, ale wyłącznie, jeśli będzie to niezbędne do zapewnienia jednostkom oświatowym dostępu do tej sieci. Operatorem OSE będzie Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa - Państwowy Instytut Badawczy.

"W ramach OSE szkoły będą mogły korzystać także z usług bezpieczeństwa sieciowego i teleinformatycznego oraz narzędzi wspomagających korzystanie z technologii cyfrowych. Koszty funkcjonowania OSE zostaną pokryte ze środków budżetu państwa, przy czym podejmowane są działania na rzecz pozyskania środków na sfinansowanie nakładów inwestycyjnych w ramach unijnego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa" - dodano.

Według rządu, wprowadzenie OSE może wpłynąć na zmianę sposobu kształcenia uczniów i nauczycieli poprzez włączenie i powszechne wykorzystywanie zasobów edukacyjnych dostępnych przez Internet (np. zapewnianych dotychczas przez Ministerstwo Edukacji Narodowej lub jednostki mu podległe). Przyczyni się także do rozwoju nowych form kształcenia oraz kompetencji i umiejętności cyfrowych, w tym powszechnej nauki programowania.

"Przede wszystkim jednak wprowadzenie OSE wpłynie na wyrównanie szans edukacyjnych wszystkich uczniów w Polsce, w szczególności zamieszkujących tereny o niskiej gęstości zaludnienia i uczących się w szkołach o małej liczbie uczniów, dla których dostęp do wiedzy i nowoczesnych technologii jest podstawowym elementem podnoszenia potencjału edukacyjnego" - podkreślono.

Nowe przepisy wejdą w życie 14 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw, zaś świadczenie usług pierwszym szkołom planowane jest od 1 września 2018 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • n@rzeq@cz, 2017-09-13 15:59:17

    W mojej szkole jest 100 Mb/s światłowodowy Internet. Tylko pozazdrościć? No więc, serwer w pracowni jest z 2003 r. Stacje robocze pochodzą z programów ministerialnych z 2007 i 2008 r. Od tamtej pory nie kupiono do szkoły nowych komputerów. Infrastruktura sieciowa pada. Łata na łacie, doklejane w kol...ejnych latach. Administrator zatrudniony w szkole przez burmistrza nie jest w stanie jej naprawić. Punkty dostępowe zamontowane przez firmę przewodniczącego rady miejskiej rwą połączenia, przez co nauczyciele muszą uzupełniać dziennik elektroniczny w domu, nie jest możliwe obejrzenie filmu z netu, czy wyświetlenie mapy, bo albo "Internet nie działa", albo nie masz komputera. Drukarki stoją nieużywane, bo toner i tusz skończyły się kilka lat temu. Uczniowie zrzucają się na papier do ksero. W sekretariacie jakimś cudem ksero działa, ale nauczyciel sam nie może sobie skserować materiałów. Centrum multimedialne w bibliotece nie działa i nie jest już dostępne dla uczniów. Polska edukacyjna rzeczywistość. Dyrektorka sądziła, że winny jest dostęp do Internetu i zafundowała nam światłowód i dziwi się, że to nie pomogło. Oby rząd też się nie zdziwił.  rozwiń