PARTNER PORTALU
  • BGK

21 mln zł na ochronę przyrody na Pomorzu

  • PAP/JS    5 stycznia 2018 - 20:43
21 mln zł na ochronę przyrody na Pomorzu
(fot. pixabay.com)

Szlak turystyczny przez Trójmiejski Park Krajobrazowy, rewaloryzacja parku w Wojanowie, trasa dydaktyczna na terenie jezior lobeliowych – to część inwestycji, które zostaną zrealizowane dzięki dofinansowaniu z UE. Wartość planowanych inwestycji to 21 mln zł.
  • Wartość planowanych inwestycji wynosi 21 mln zł, w tym 12 mln zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 - 2020.
  • W woj. pomorskim w ramach RPO na lata 2014-2020 podpisano już 1 tys. 373 umowy i dofinansowaniu 5 mld 800 mln zł.
  • Całkowita wartość realizowanych projektów wynosi 8 mld 300 mln zł.

W piątek (5 stycznia) w Urzędzie Marszałkowskim województwa pomorskiego podpisano sześć umów na dofinansowanie projektów dotyczących ochrony różnorodności biologicznej. Wartość planowanych inwestycji wynosi 21 mln zł, w tym 12 mln zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 - 2020.

Ponad 12,7 mln zł ma być wydane na uporządkowanie ruchu turystycznego i ograniczenie niekontrolowanych wejść na teren Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (TPK). Na terenie parku i na obszarach przylegających do niego ma powstać rowerowy szlak rekreacyjny. Projekt realizowany będzie w obszarze TPK i jego otuliny na terenach Gdańska, Gdyni i Sopotu. To projekt partnerski Gmin Miast: Gdańska (lidera projektu), Sopotu i Gdyni. "Trójmiejski Park Krajobrazowy jest naszym wspólnym dobrem, dlatego tak ważne jest zaangażowanie trzech gmin" - podkreśliła wiceprezydent Gdańska ds. polityki gospodarczej Aleksandra Dulkiewicz.

Dzięki realizacji projektu w 2020 roku w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym dostępnych dla turystów ma być ponad 78 km szlaków, w tym ponad 39 km w Gdańsku, ponad 9 km - w Sopocie i prawie 30 km w Gdyni. Nawierzchnia istniejących ciągów rekreacyjnych ma zostać zmodernizowana (utwardzona) i wykonane ma być oznakowanie tras.

Ponad 2,6 mln zł ma być wydane na "ochronę różnorodności biologicznej" na terenie powiatu słupskiego. Celem projektu realizowanego w partnerstwie pięciu gmin (Dębnica Kaszubska, Damnica, Kobylnica, Słupsk i Ustka) jest ochrona środowiska przyrodniczego, przywrócenie różnorodności biologicznej oraz zabezpieczenie zasobów i walorów przyrodniczo-krajobrazowych. Planowane jest m.in. usuwanie gatunków inwazyjnych, budowa sztucznych miejsc lęgowych, nasadzenia roślin oraz działania zmierzające do ukierunkowania ruchu turystycznego. Realizacja projektu z funduszy unijnych jest dofinansowana w 85 proc.

Gmina Pruszcz Gdański ponad 1,7 mln zł planuje wydać na rewaloryzację zespołu przyrodniczo-krajobrazowego w Wojanowie. Mają powstać m.in. nowe ścieżki i trasy widokowe z oświetleniem.

Udostępnione zwiedzającym mają zostać unikatowe w skali kraju jeziora lobeliowe (swoją nazwę zawdzięczają wyjątkowym na skalę Polski roślinom w nich rosnących, lobeliom jeziornym - red.). W rejonie jezior: Moczydło, Krosnowskie i Duże na terenie gminy Borzytuchom ma powstać ścieżka dydaktyczna pieszo-rowerowa o długości prawie 3 km. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 1,4 mln zł, z czego 1,2 mln zł stanowi dofinansowanie.

Realizowane będą też projekty mające na celu zabezpieczenie zasobów przyrodniczych na terenie Arboretum Wirty i Obszaru Chronionego Krajobrazu Borów Tucholskich oraz parków na terenie gmin Brusy i Konarzyny.

Dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego Jan Szymański poinformował, że na inwestycje w zakresie ochrony różnorodności biologicznej w najbliższych latach na Pomorzu ma być wydane ponad 110 mln zł. Podpisane w piątek umowy są efektem drugiego już konkursu. W marcu 2016 r. podpisano umowy o dofinansowaniu 17 projektów o wartości prawie 81 mln zł, realizowanych m.in. na Mierzei Wiślanej i w Gdańsku.

Szymański powiedział, że w woj. pomorskim w ramach RPO na lata 2014-2020 podpisano już 1 tys. 373 umowy i dofinansowaniu 5 mld 800 mln zł. Całkowita wartość realizowanych projektów wynosi 8 mld 300 mln zł. "Mamy zakontraktowanych 78 proc. dostępnych funduszy i Pomorskie pod tym względem jest absolutnym liderem w kraju" - dodał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.