PARTNER PORTALU
  • BGK

Fundusze unijne pomogą zmieniać duże miasta Małopolski

  • pt    26 marca 2018 - 17:28
Fundusze unijne pomogą zmieniać duże miasta Małopolski
Zmiany zajdą m.in. w Krakowie, Tarnowie i Nowy Sączu (fot.tarnow.pl)

Innowacyjny klaster na krakowskim Zabłociu, multimedialny park doświadczeń w Tarnowie czy nowe miejsca wypoczynku dla mieszkańców Nowego Sącza - to projekty, które zostaną zrealizowane dzięki unijnym dotacjom, a będzie ich więcej.
  • Rozstrzygnięto właśnie konkurs, w ramach którego na rewitalizację dużych miast Małopolski przeznaczono ponad 178,5 mln zł ze środków RPO.
  • Zmiany zajdą m.in. w Krakowie, Tarnowie i Nowy Sączu.
  • W sumie pieniądze zostaną przekazane na 35 projektów w całej Małopolsce.

Jednym z projektów, który czeka realizacja dzięki unijnej dotacji, będzie Klaster Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22 zlokalizowany na terenach poprzemysłowych przy ul. Zabłocie w Krakowie. Powstanie tam shared space, czyli wspólna przestrzeń do dyspozycji m.in. krakowskich studentów, artystów czy przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Czytaj też: Oto najbardziej zrównoważone miasta w Polsce

Nie zabraknie też miejsca dla przedstawicieli świata startupów i młodych przedsiębiorców, którzy w twórczym klimacie będą mogli rozwijać swoją działalność. A to wszystko będzie możliwe już na początku 2021 r. - w sumie na ten cel Gmina Miejska Kraków otrzyma ponad 15,6 mln zł dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Dzięki unijnemu wsparciu powstanie też Park Zabłocie -  Stacja Wisła. Park będzie położony na terenie niedziałającej już stacji Kraków-Wisła, która od 2002 r. była wykorzystywana jako dziki parking. Teraz mieszkańcy i turyści będą mogli korzystać tam z aktywnego wypoczynku w specjalnej strefie piknikowej, na łące i farmie miejskiej. Będzie ona kryła wiele niespodzianek, w tym chociażby drewniane skrzynie, których zawartość pozwoli na hodowanie własnych warzyw i owoców. W sumie na ten cel przekazano ponad 1,6 mln zł.

Do Tarnowa po wiedzę

Na tarnowskiej starówce powstanie Tarnowski Park Doświadczeń, w którym będzie można zgłębiać wiedzę, dowiedzieć się czym jest Trójkąt Penrose’a oraz jaki jest nasz binarny wiek. A to dzięki użyciu specjalnych makiet, symulatorów, ekranów dotykowych czy interaktywnych map. Będzie można też wejść do jaskini 3D. Datacja na te pomysły to ponad 13,7 mln zł z RPO.

Na ziemi tarnowskiej wiedzę będzie można zgłębiać także w powstającym dzięki unijnemu dofinansowaniu Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci. Za sprawą dotacji w wysokości ponad 1,5 mln zł, oblicze całkowicie zmieni budynek tzw. „dolnych koszar wojskowych”.

Kultura w Nowym Sączu

Nie do poznania zmieni się też plac wokół nowosądeckiej bazyliki św. Małgorzaty. Mieszkańcy będą tam mogli uczestniczyć w koncertach czy spektaklach. Będą one organizowane na nowej scenie, która znajdzie się na pobliskim placu Kolegiackim.

W Nowym Sączu gruntowna modernizacja czeka też sale widowiskowe. W sumie na ten cel zostanie przeznaczone ponad 13,6 mln zł.

- Dzięki unijnemu wsparciu przez lata zaniedbane miejsca w całym województwie zmienią się nie do poznania. Już niedługo mieszkańcy zyskają w nich nowe możliwości wypoczynku i spędzania wolnego czasu. To jednak nie wszystko, gdyż nowe miejsca pozwolą też na rozwój innowacji, a artyści - których w naszym regionie nie brakuje - znajdą jeszcze lepsze możliwości do rozwijania swoich twórczych pasji - mówi wicemarszałek Stanisław Sorys.

To tylko kilka z projektów, które zostaną zrealizowane dzięki unijnemu wsparciu na rewitalizację dużych miast. W sumie pieniądze zostaną przekazane na 35 przedsięwzięć w całej Małopolsce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.