PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorskie: 216 mln na ścieżki rowerowe i stanice żeglarskie. Umowy podpisane

  • aw    11 grudnia 2017 - 16:02
Pomorskie: 216 mln na ścieżki rowerowe i stanice żeglarskie. Umowy podpisane
Na Pomorzu zostaną wybudowane zupełnie nowe trasy rowerowe oraz bezpieczne drogi o niskim natężeniu ruchu (fot.shutterstock)

Dobra wiadomość dla rowerzystów i amatorów żeglarstwa w województwie pomorskim. Dzięki unijnym pieniądzom powstaną: międzynarodowa trasa rowerowa, nowe stanice dla żeglarzy i bazy kajakowe na najwyższym poziomie.
• Umowy na dofinansowanie projektów podpisali 11 grudnia marszałkowie Mieczysław Struk, Wiesław Byczkowski i Ryszard Świlski oraz partnerzy 32 projektów. 

• Z Regionalnego Programu Operacyjnego WP na lata 2014-2020 przeznaczono na ten cel ponad 130 mln zł.

Planowane inwestycje wchodzą w skład trzech turystycznych przedsięwzięć strategicznych samorządu województwa pomorskiego: "Pomorskie Szlaki Kajakowe", "Pomorskie trasy rowerowe o znaczeniu międzynarodowym R-10 i Wiślana Trasa Rowerowa R-9" oraz "Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej".

Rowerem z Gdańska przez Kłajpedę do Sztokholmu

W ramach projektów powstaną trasy rowerowe. Pierwsza z nich, R-10, prowadzić będzie wzdłuż morza, od Ustki przez Łebę, Władysławowo, Trójmiasto oraz Krynicę Morską, aż do wschodniej granicy województwa. Druga droga to Wiślana Trasa Rowerowa, która jest częścią ścieżki R-9, prowadzącej przez Żuławy Gdańskie, Tczew, Gniew i Kwidzyn aż po południową granicę województwa. Trasy rowerowe, które powstaną na Pomorzu, będą częścią europejskich sieci szlaków EuroVelo. Będzie można nimi objechać pętlą kraje nadbałtyckie od Gdańska przez Kłajpedę, Rygę, Tallinn, Petersburg, Helsinki, Kopenhagę do Sztokholmu.

– Ten projekt to spójna koncepcja, która łączy szlaki rowerowe prowadzone przez różne gminy Pomorza –­ powiedział marszałek Mieczysław Struk. – Granica ścieżki nie kończy się na granicy miasta czy gminy, a łączy różne miejsca, ciekawe atrakcje turystyczne i obszary atrakcyjne kulturowo. Ścieżki rowerowe mają po prostu łączyć ludzi – dodał.

Na Pomorzu zostaną wybudowane zupełnie nowe trasy rowerowe oraz bezpieczne drogi o niskim natężeniu ruchu. Nowe ścieżki będą wygodne i komfortowe (m.in. dzięki optymalnej do jazdy rowerem nawierzchni bitumicznej). Z myślą o rowerzystach powstanie również dodatkowa infrastruktura na trasach, czyli miejsca wypoczynku ze stołami i ławeczkami, stojakami na rowery i tablicami informacyjnymi.

Całkowita wartość projektów to ponad 141 mln zł, z czego ponad 73 mln zł stanowi unijne dofinansowanie. Umowy na realizację projektów podpisały władze miast Gdańska, Gdyni, Tczewa i Krynicy Morskiej oraz gmin: Kwidzyn, Puck, Pruszcz Gdański, Władysławowo oraz Nowy Dwór Gdański. Władze Sopotu umowę podpisały 7 grudnia 2017 r., o czym pisaliśmy tutaj.

Pomorskie szlaki kajakowe

Dzięki finansowaniu nowych projektów możliwe będzie udostępnienie szlaków wodnych dla kajakarzy i zapewnienie im bezpieczeństwa. Szlaki zostaną kompleksowo oznakowane, powstaną nowe obiekty infrastruktury turystycznej o znaczeniu regionalnym lub ponadregionalnym (m.in. stanice kajakowe, przystanie, pomosty służące turystyce wodnej, slipy do wodowania kajaków, przenoski). Miejsca te będą wyposażone m.in. w stojaki na kajaki, wiaty, ławki, kosze na śmieci, paleniska, suszarki do kajaków, tablice informacyjno-promocyjne, przenośne sanitariaty, stojaki na rowery czy lampy solarne.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.