PARTNER PORTALU
  • BGK

Przedstawiciel KE: Pomorskie najlepiej realizuje Regionalny Program Operacyjny

  • PAP/JS    18 kwietnia 2018 - 21:30
Przedstawiciel KE: Pomorskie najlepiej realizuje Regionalny Program Operacyjny
Todd poproszony o porównanie Polski z innymi państwami w Europie, powiedział, że Polska jest na 8. miejscu spośród 20 krajów członkowskich korzystających z programu (fot. pixabay.com)

W województwie pomorskim jest najlepiej w Polsce realizowany Regionalny Program Operacyjny – ocenił w Gdańsku przedstawiciel KE Christopher Todd. RPO na lata 2014-2020 to największy w historii Pomorskiego program inwestycyjny, o łącznej wartości 2,2 mld euro.
  • Poproszony o porównanie Polski z innymi państwami w Europie, powiedział, że Polska jest na 8. miejscu spośród 20 krajów członkowskich korzystających z programu.
  • "Nie możemy jednak zapomnieć, że Polska jest też największym beneficjentem funduszu" - dodał.
  • Powiedział, że duże wrażenie zrobiły na nim m.in. projekty rewitalizacji Dolnego Miasta w Gdańsku, projekt zakupu trolejbusów w Gdyni i budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Przedstawiciel Komisji Europejskiej, Christopher Todd, Dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej uczestniczył w środę (18 kwietnia) w Gdańsku w posiedzeniu Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny (RPO) Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk poinformował, że RPO na lata 2014-2020 "jest w ponad 80 proc. objęty już umowami". Pomorski Urząd Marszałkowski podał, że obecnie na terenie województwa realizowanych jest prawie 1,4 tysiąca projektów o łącznej wartości 8,3 mld zł. Dofinansowanie unijne do tych projektów wynosi 5,8 mld zł.

"W województwie pomorskim jest najlepiej realizowany Regionalny Program Operacyjny, województwo jest liderem wśród 16 województw w kraju" - powiedział Christopher Todd podczas konferencji prasowej. "Jesteście najlepsi, wyniki są doskonałe" - dodał. "Pomorskie w porównaniu z innymi 300 regionami europejskimi ze swoim 80-proc. wykorzystaniem RPO radzi sobie fantastycznie" - podkreślił.

Zauważył, że "to wszystko zależy od ludzi, którzy dokładają wysiłków, aby realizować ten program". Zastrzegł, że chociaż "wyniki są wspaniałe, to można jeszcze poprawić realizację finansową programu". Wyjaśnił, że chodzi o przyspieszenie składania wniosków o płatność końcową". Chodzi o wnioski składane do KE, na podstawie których Komisja refunduje wydatki. Zaznaczył, że "to samo można też powiedzieć o pozostałych Programach i o innych państwach członkowskich".

Przedstawiciel KE zauważył, że dzięki RPO realizowane są projekty, które "generują dobre rezultaty i ostatecznie podnoszą jakość życia w regionie". "Polska w tej chwili pod względem PKB na mieszkańca osiągnęła poziom 66 proc. w stosunku do średniej unijnej (…) i widać, że nadrabia zaległości i robi to w bardzo szybkim tempie i na pewno przyczyniła się do tego Polityka Spójności" - powiedział.

Wicemarszałek Wiesław Byczkowski dodał, że pod względem PKB na mieszkańca "ruszyliśmy z marnych 52 procent w momencie wstępowania do UE, do 66 proc. obecnie". Przypomniał, że 75 proc. PKB w stosunku do średniej unijnej, które jest progiem bycia beneficjentem netto UE, Pomorze zamierza osiągnąć ok. 2022 roku.

Todd poproszony o porównanie Polski z innymi państwami w Europie, powiedział, że Polska jest na 8. miejscu spośród 20 krajów członkowskich korzystających z programu. "Nie możemy jednak zapomnieć, że Polska jest też największym beneficjentem funduszu" - dodał. Powiedział, że duże wrażenie zrobiły na nim m.in. projekty rewitalizacji Dolnego Miasta w Gdańsku, projekt zakupu trolejbusów w Gdyni i budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Struk przyznał, że województwo "musi przyspieszyć wydawanie pieniędzy" na projekty związane z modernizacją kolei, dróg wojewódzkich, z ochroną zdrowia i szkolnictwem zawodowym.

Z RPO dofinansowywane są inwestycje dotyczące m.in. wsparcia przedsiębiorców, podnoszenia poziomu edukacji, aktywizacji zawodowej i społecznej, rewitalizacji miast, rozwoju turystyki, termomodernizacji budynków publicznych i mieszkalnych, rozwoju systemu transportowego, ochrony zdrowia i środowiska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.