PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: Niemiecki koncert EEW zaprojektuje, wybuduje i przez 25 lat będzie prowadził spalarnię odpadów

  • PAP/KDS    14 lipca 2017 - 17:17
Gdańsk: Niemiecki koncert EEW zaprojektuje, wybuduje i przez 25 lat będzie prowadził spalarnię odpadów
Instalacja w Gdańsku ma być uruchomiona w 2021 r. (fot. Grupa PTWP)

Gdańsk wybrał wykonawcę spalarni odpadów. To niemiecki koncern EEW. Dodatkowo firma zaprojektuje spalarnię oraz będzie jej operatorem przez 25 lat. Instalacja, do której mają trafiać odpady z rejonu Gdańska, Tczewa i Kwidzyna, ma być uruchomiona w 2021 r.
Małgorzata Cieślińska z Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku poinformowała w piątek w komunikacie, że "pochodzący z Niemiec koncern EEW został wskazany przez Miasto Gdańsk jako projektant i wykonawca spalarni odpadów, a także jej operator na 25 lat". Planuje się, że budowa instalacji, która działać będzie pod nazwą Port Czystej Energii, powinna potrwać do końca 2020 roku.

Na początku lipca podczas konferencji prasowej poinformowano, że do Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku, miejskiej spółki prowadzącej postępowanie, wpłynęły dwie oferty: Grupy EEW (poprzez spółkę ITPOK Gdańsk) oraz konsorcjum włosko-francuskiego Astaldi, Termomeccanica Ecologia, Tiru.

Czytaj więcej: Te pięć gmin ma pokazać, że gospodarka o obiegu zamkniętym jest realna

Prezes Zakładu Utylizacyjnego Michał Dzioba nie potrafi powiedzieć, kiedy możliwe będzie podpisanie umowy z wykonawcą. "Drugi z oferentów ma prawo skorzystać z odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej, więc trudno jeszcze rozstrzygać, kiedy będzie możliwe podpisanie umowy" - tłumaczył.

Spółka reprezentująca koncern EEW koszt zaprojektowania i budowy instalacji wyceniła na 426,3 mln zł netto, a średnioroczny koszt eksploatowania na 31,5 mln zł netto.

Czytaj więcej: Śmieci. In-house żywe? Nie do końca. 5 proc. gmin korzysta z nowelizacji z 2016 r.

Moce przerobowe instalacji w Gdańsku powinny wynieść 160 tys. ton rocznie. Do spalarni mają trafiać odpady z trzech regionów: gdańskiego, tczewskiego i kwidzyńskiego. Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku Sławomir Kiszkurno ocenił, że "będzie to średni obiekt w porównaniu do innych w kraju, a na tle zachodnioeuropejskich wręcz niewielki". Zapewnił, że "Gdańsk miał najwyższe w Polsce wymagania w zakresie ekologii i gwarancji bezpieczeństwa mieszkańców w okolicy tego rodzaju instalacji".

Poinformowano, że miasto czeka na decyzję Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o przyznaniu dofinansowania unijnego na realizacji inwestycji. Maksymalny poziom dotacji to 68 proc. wartości inwestycji. Zakłada się, że 2018 rok zostanie przeznaczony na przygotowanie projektu instalacji, a budowa będzie prowadzona w latach 2019 - 2020. Do użytku spalarnia ma być przekazana w 2021 roku. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.