PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk wybrał in-house w gospodarce odpadami

  • pt    20 kwietnia 2017 - 12:41
Gdańsk wybrał in-house w gospodarce odpadami
GUK rozpocznie odbieranie odpadów 1 kwietnia 2018 roku (fot.mat.prasowe)

Odbiór odpadów w Gdańsku będzie częściowo powierzony własnej jednostce w ramach tzw. zamówienia in-house. W tym celu jest przekształcana jedna ze spółek miejskich, która od kwietnia przyszłego roku będzie obsługiwać jeden z sześciu sektorów wyznaczonych w Gdańsku.
• Gdańsk, w ramach zamówień in-house, przekaże część zadań gospodarki odpadami własnej spółce.

• Miasto przekształci spółkę Gdańskie Inwestycje Komunalne, nada jej nowy profil działalności i adekwatną nazwę - Gdańskie Usługi Komunalne.

• GUK rozpocznie odbieranie odpadów 1 kwietnia 2018 roku.

Przepisy dotyczące zamówień in-house pozwalają na powierzanie przez gminę swoim jednostkom odbioru odpadów na jej terenie.

- To otworzyło dla polskich samorządów dużą szansę. Przygotowywaliśmy się do tego od dawna. Po dogłębnej analizie postanowiliśmy przekształcić spółkę Gdańskie Inwestycje Komunalne, nadać jej nowy profil działalności i adekwatną nazwę - Gdańskie Usługi Komunalne - wyjaśnia Sławomir Kiszkurno, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

- Spółka zadba o bezpieczeństwo mieszkańców i miasta Gdańska w zakresie odbioru odpadów oraz pozwoli spowolnić presję rosnących kosztów w gospodarce odpadami. To spółka-bezpiecznik, która stabilizuje system – dodał.

Wedle planów działalność Gdańskich Inwestycji Komunalnych miała być stopniowo likwidowana, co potrwałoby minimum 6 miesięcy i pociągnęły za sobą wysokie koszty.

W tej chwili wiadomo, że część pracowników pozostanie w przekształconej firmie, którą będzie zarządzał Bartosz Piotrusiewicz, były wiceprezydent Sopotu, odpowiedzialny za politykę komunalną.

- W zakresie gospodarki odpadami udało się w Sopocie osiągnąć bardzo dużo. Zamierzam przenieść swoje doświadczenia na gdański grunt i wykorzystać by zbudować profesjonalną spółkę, realizującą priorytety Gdańska i oczekiwania mieszkańców – zapewnia prezes Piotrusiewicz.

Jak poinformował spółka będzie intensywnie pracować, aby za niespełna rok sprawnie przejąć jeden z gdańskich sektorów i zbudować potencjał do dalszego rozwoju.

Kluczową osobą, która ma pomóc w realizacji tych celów jest również Janusz Kupcewicz – Szwoch, menadżer z dużym doświadczeniem w zakresie gospodarki komunalnej, były dyrektor Zakładu Oczyszczania Miasta w Sopocie.

- GUK to nowe możliwości, które mogą mieć ogromne znaczenie dla dalszego zarządzania i rozwijania systemu gospodarki odpadami w Gdańsku czy szerzej, usług komunalnych – mówi Janusz Kupcewicz-Szwoch, który objął funkcję dyrektora zarządzającego.

W najbliższych miesiącach spółka będzie przygotowywać się do pełnego funkcjonowania. Przede wszystkim zostaną zakupione pojemniki, kontenery oraz wyleasingowane pojazdy. Równolegle będzie organizowana baza oraz przeprowadzony zostanie nabór pracowników.

GUK rozpocznie odbieranie odpadów 1 kwietnia 2018 roku w sektorze szóstym, obejmującym: Brętowo, VII Dwór, Suchanino, Piecki-Migowo, Siedlce, Ujeścisko-Łostowice.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Dobre praktyki, 2017-04-21 07:50:39

    Nic dziwnego, że zaczyna się od Gdańska - stamtąd blisko do Szwecji -polskieradio.pl/42/5107/Artykul/1608875,Czy-bezprzetargowa-procedura-wywozu-smieci-to-upadek-branzy-smieciowej