PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdyńska rewitalizacja ze wsparciem Unii Europejskiej

  • pt    17 lutego 2017 - 14:01
Gdyńska rewitalizacja ze wsparciem Unii Europejskiej
Dotacja w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych będzie głównym źródłem finansowania trzech wskazywanych dzielnic w ramach rewitalizacji (fot.gdynia.pl).

• Gdynia ubiega się o blisko 38-milionową dotację z budżetu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, która ma zasilić działania w ramach rewitalizacji Oksywia, Chyloni i Witomina.
• Środki przyznawane są w trybie bezkonkursowym.
Wnioski do Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku złożono 16 lutego. Dane w nich zawarte pochodzą z wielu źródeł, wynikają m. in. z potrzeb zdiagnozowanych podczas konsultacji społecznych, przyjętej polityki społecznej miasta, rozwoju sportu, edukacji i kultury.

- Przygotowanie wniosków o dotację ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych to niemalże rok pracy wielu osób zaangażowanych w rewitalizację trzech gdyńskich dzielnic. Mówimy o finansowym wsparciu działań na terenie Oksywia, Chyloni i Witomina - informuje Aleksandra Markowska, dyrektor Laboratorium Innowacji Społecznych. - Będą miały charakter zarówno inwestycyjny, jak i społeczny, międzysąsiedzki.

Wspomniane wnioski nie biorą udziału w konkursie. Nie oznaczało to jednak łatwej ścieżki po unijne pieniądze. W gdyńskim Laboratorium Innowacji Społecznych oraz w Wydziale Projektów Rozwojowych Urzędu Miasta Gdyni wypracowano szereg argumentów wskazujących na gdyńskie potrzeby i priorytetowe rozwiązania, które wymagają nakładów budżetowych z ZIT.

Pomysł na Gdynię

- Dla każdej z trzech branych pod uwagę dzielnic przewidzieliśmy co najmniej kilka zadań, które różnią się od siebie zarówno charakterem inwestycji, jak i kosztorysem - wyjaśnia Maciej Warszakowski z Laboratorium Innowacji Społecznych ds. Inwestycji. - Częścią wspólną dla Oksywia, Chyloni i Witomina będą niewątpliwie nowo utworzone centra sąsiedzkie z bogatą ofertą społeczną dla mieszkańców.

Mieszkańcy Oksywia za kilkanaście miesięcy korzystać będą z przebudowanego skrzyżowania ulic Dąbka, Bosmańskiej i Dickmana, czy nowego chodnika wzdłuż ulicy Arciszewskich. Mieszkańcy Witomina zyskają atrakcyjną przestrzeń rekreacyjno - wypoczynkową nieopodal SP nr 35, będą też mogli wybrać się na spacer do lasu zmodernizowanymi ścieżkami.

W obrębie ulic Zamenhofa i Opata Hackiego na Chyloni nie da się nie dostrzec odnawianych elewacji budynków, wokół których zmieniona zostanie przestrzeń z myślą o bezpiecznym i komfortowym wypoczynku i możliwością spotkań na świeżym powietrzu.

Dotacja w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych będzie głównym źródłem finansowania trzech wskazywanych dzielnic w ramach rewitalizacji. Wkład własny miasta to około 15 mln zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.