PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorska Kolej Metropolitalna z unijną dotacją

  • PAP/KDS    13 marca 2018 - 16:35
Pomorska Kolej Metropolitalna z unijną dotacją
O przyznaniu unijnej dotacji Urząd Marszałkowski poinformował we wtorek (13.03). (fot.pkm-sa.pl)

Do 2023 roku linia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej zostanie zelektryfikowana i zyska dodatkowy przystanek, Gdańsk Firoga. Inwestycja w 85 proc. ma być sfinansowana z funduszy UE.
  • O przyznaniu unijnej dotacji Urząd Marszałkowski poinformował we wtorek (13.03).
  • Samorząd województwa pomorskiego otrzyma 85 proc. dofinansowania na elektryfikację linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) i budowę nowego przystanku Gdańsk Firoga.
  • Inwestycja ma być zrealizowana w latach 2020-23, równolegle z planowaną przez PKP PLK elektryfikacją linii kolejowej 201 (Gdynia - Kościerzyna), z którą linia PKM łączy się w Rębiechowie.

Projekt zgłoszony przez Pomorską Kolej Metropolitalną jest jednym z trzech projektów najwyżej ocenionych przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Dzięki temu z przewidywanych 89 mln zł kosztów realizacji całej inwestycji, 61,7 mln zł będzie pochodziło z funduszy Unii Europejskiej. Wyniki konkursu CUPT ogłosiło w poniedziałek w Warszawie.

Marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk zapewnia, że dzięki planowanej inwestycji, już za kilka lat pasażerowie m.in. z Kościerzyny i Kartuz zyskają jeszcze większy komfort podróżowania po linii PKM szybszymi i bardziej pojemnymi pociągami elektrycznymi. - Ta inwestycja pozwoli w pełni wykorzystać potencjał linii, którą w 2017 roku przejechało ponad 3 miliony pasażerów - podkreślił.

Czytaj więcej: Ponad 2 mld zł na modernizację wiaduktów w Trzebini

Linia PKM od początku była planowana jako linia elektryczna, jednak ze względu na brak trakcji elektrycznej na linii 201 (Gdynia - Kościerzyna), z którą linia PKM łączy się w Rębiechowie, plany elektryfikacji musiały być odłożone do momentu przygotowania przez PKP PLK projektu elektryfikacji linii 201. - Elektryfikacja samej linii PKM, bez tworzącej z nią wspólną sieć linii 201 byłaby bezcelowa, bo trakcja elektryczna kończyłaby się "ślepo" w Rębiechowie - tłumaczy Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego nadzorujący projekt PKM.

Przy okazji elektryfikacji samorządowa spółka PKM SA planuje też zbudować dodatkowy przystanek PKM, Gdańsk Firoga, pomiędzy Matarnią a Portem Lotniczym. Urząd podaje, że analizy marketingowe projektu PKM wykonane w 2010 r. przez ekspertów UE wykazały, że ze względu na powstawanie w pobliżu dużych firm branży IT, w przyszłości wskazane będzie wybudowanie w tym miejscu dodatkowego przystanku PKM.

Prezes PKM SA, Grzegorz Mocarski przypomniał, że już w 2011 r. przewidziana została w projekcie rezerwa terenowa pod dodatkowy przystanek przy ul. Szybowcowej. - Rejon ten rozwija się tak dynamicznie, m.in. dzięki siedzibie w Gdańsku Firodze spółki Intel, że obecnie budowa tego przystanku jest już w pełni uzasadniona - tłumaczy.

Czytaj więcej: Wróci ruch na stację Warszawa Główna. Koszt inwestycji 81 mln zł×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.