PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorskie. Nowe pociągi i nowe połączenia

  • pt    11 stycznia 2018 - 14:54
Pomorskie. Nowe pociągi i nowe połączenia
ojazdy skierowane będą na linię Słupsk – Trójmiasto – Malbork – Elbląg (fot.pomorskie.pl/Fot. Aleksander Olszak)

133 miliony złotych wyda pomorskie na tabor kolejowy. Pierwsze składy, które kupi samorząd województwa, mogą przyjechać pod koniec roku.
  • Pięć nowoczesnych pociągów elektrycznych obsłuży między innymi linię Słupsk-Trójmiasto.
  • Po elektryfikacji będą też mogły wjeżdżać na linię Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.
  •  Niedługo ogłoszona zostanie specyfikacja przetargowa.

Decyzją Zarządu Województwa Pomorskiego już niedługo zostanie rozpisany przetarg na zakup 5 elektrycznych zespołów trakcyjnych z opcją rozszerzenia zakupu o kolejne 3 pojazdy.

Czytaj też: Pomorska Kolej Metropolitalna z rekordem. Ponad 3 mln pasażerów w 2017 r.

Jak informuje Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego – Chcemy,  aby nowe pociągi wyjechały na pomorskie tory jeszcze w bieżącym roku. Zabezpieczyliśmy na ten cel ponad 133 miliony złotych. 85 proc. tej kwoty, a więc około 92 milionów złotych, pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.  

Dokąd dojadę nowe pociągi?

Pojazdy skierowane będą na linię Słupsk - Trójmiasto - Malbork - Elbląg. Ich zakup doskonale wpisuje się również w plany elektryfikacji linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, linii do Kartuz oraz linii 201 z Kościerzyny przez Gdańsk Osowę do Gdyni. Dzięki temu dojazd z Trójmiasta na Kaszuby będzie szybszy i wygodniejszy. Umożliwi to również w przyszłości uruchomienie nowych bezpośrednich relacji pociągów.    

 - O wyborze konkretnego producenta zadecyduje postępowanie przetargowe. Przy ocenianiu ofert liczyć się będzie nie tylko cena, ale też czas w jakim pociągi mogą zostać dostarczone – wyjaśnia wicemarszałek. Niedługo ogłoszona zostanie specyfikacja przetargowa. Wtedy też poznamy wyposażenie składów. Na pewno będą wyposażone w klimatyzację oraz sieć wi-fi. Będą również rozwijać prędkość do 160 km/h.

Elektryczne zespoły trakcyjne

W Polsce produkcją tego typu jednostek zajmują się zakłady Pesa w Bydgoszczy i Newag w Nowym Sączu oraz Stadler w Siedlcach. Pociągi z Nowego Sącza znane już są pasażerom trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej. Przewoźnik posiada dwie jednostki Impuls.

Takie składy kursują również między innymi w województwie zachodniopomorskim, śląskim, mazowieckim i na kolejach włoskich. Jednostki o handlowej nazwie  Pesa Elf obsługują jedną parę połączeń osobowych Bydgoszcz – Gdynia – Bydgoszcz, a także kursują w województwie podkarpackim, świętokrzyskim czy warmińsko-mazurskim. Pociągi wyprodukowane przez firmę Stadler kursują w województwie śląskim, łódzkim i mazowieckim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.