PARTNER PORTALU
  • BGK

Dworzec Gdańsk Główny do przebudowy

  • pt    20 marca 2017 - 08:59
Dworzec Gdańsk Główny do przebudowy
Dworzec w Gdańsku (fot. gdansk.pl/Aleksander Olszak)

Około 60 mln zł kosztować będzie remont gdańskiego dworca głównego. Oprócz przebudowy peronów kolej planuje modernizację zabytkowego budynku dworca.
• Stacja Gdańsk Główny zyska nowe tory i windy. Przebudowane zostaną perony.

• Dworzec zyska również nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz zostanie objęty monitoringiem

• PKP Polskie Linie Kolejowe otworzyły oferty na modernizacje dworca Gdańsk Główny. Najtańsza oferta opiewa na prawie 60 milionów złotych. Umowa z wyłonionym w przetargu wykonawcą ma zostać podpisana jeszcze przed wakacjami.

Istniejące niskie perony zostaną zastąpione wyższymi, dostosowanymi do nowoczesnego taboru kolejowego. Dzięki temu wsiadanie i wysiadanie z pociągu będzie bezpieczniejsze. Zainstalowane zostaną nowe windy z przejść podziemnych na perony.

Obecnie osoby niepełnosprawne muszą korzystać, pod asystą pracownika dworca, z przejścia na torach.

Cały dworzec zyska również nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz zostanie objęty monitoringiem. Projekt przebudowy został uzgodniony z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, dzięki czemu zostaną zachowane historyczne wiaty nad peronami.

Duże inwestycje, będą utrudnienia

Oprócz przebudowy peronów kolej planuje modernizację zabytkowego budynku dworca. Przygotowywany jest przetarg na modernizacje obiektu. Również Gdańsk prowadzi inwestycje w jego pobliżu związane z przebudową układu drogowego. W projekcie jest też budowa dużego parkingu rowerowego.

Inwestycja wpłynie na organizację ruchu kolejowego. O konkretnych utrudnieniach dla pasażerów będzie wiadomo po podpisaniu umowy z wykonawcą – wyjaśnia PLK. Jak informuje zespół prasowy PKP PL stacja Gdańsk Główny jest ostatnim niezmodernizowanym na Pomorzu elementem linii kolejowej 9 Gdańsk – Warszawa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • jurek39, 2017-03-21 13:10:16

    Najwyższy czas,ten dworzec jest nieprzyjazny dla podróżnych,szczególnie ludzi z bagażami,starszych i niepełnosprawnych,Ja ilekroć przyjeżdżam do Gdańska to staram się korzystać z innych dworców np.Wrzeszcz czy Oliwa.Na ciągłe niby remonty wydano już niezłą kasę,a jakichkolwiek udogodnień widać nie b...yło.Sądzę,że dworzec będzie lepiej skomunikowany z przystankami komunikacji miejskiej.Teraz pilnego rozwiązania wymaga dworzec autobusowy.Życzę mieszkańcom Gdańska i przyjezdnym szybkiego i pomyślnego zakończenia remontu.  rozwiń