PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: zakończył się pierwszy etap przetargu na budowę wiaduktu przy Biskupiej Górce

  • KDS    19 czerwca 2017 - 16:45
Gdańsk: zakończył się pierwszy etap przetargu na budowę wiaduktu przy Biskupiej Górce
Jedenaście firm i konsorcjów chce zbudować wiadukt przy "Biskupiej Górce". Wykonawcę poznamy za miesiąc (fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl)

W poniedziałek (19 czerwca) zakończył się pierwszy etap przetargu ograniczonego na budowę wiaduktu przy "Biskupiej Górce" w Gdańsku. Jak informuje Dyrekcja Rozbudowy miasta Gdańska, do udziału w nim zgłosiło się jedenaście firm i konsorcjów. Wykonawcę poznamy za około miesiąc.
• Jak informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, do składania ofert przetargowych zaproszonych zostanie pięć firm.

• W ramach projektu powstanie nie tylko nowy wiadukt, ale też przebudowany zostanie układ drogowy do obsługi komunikacyjnej rejonu od ul. 3 Maja do ul. Augustyńskiego.

• W przyszłości w sąsiedztwie stanie też wielopoziomowy parking. 

Budowa wiaduktu przy "Biskupiej Górce" jest jedną z największych inwestycji drogowych, jakie miasto zaplanowało w 2017 roku. Jak tłumaczą urzędnicy, wiadukt, który przebiega w sąsiedztwie gmachów Urzędu Wojewódzkiego oraz Urzędu Marszałkowskiego, jest w kiepskim stanie technicznym. 

W poniedziałek minął termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Zainteresowanych budową gdańskiego wiaduktu jest 11 firm:

- Polaqua z Piaseczna,
- Mota-Engil Central Europe z Krakowa,
- Budimex z Warszawy, 
- Skanska z Warszawy,
- Strabag z Pruszkowa, 
- konsorcjum: Warbud z Warszawy i Eurovia Polska z Bielan Wrocławskich,
- konsorcjum: Banimex i Azi_Bud z Będzina, 
- konsorcjum: Metrostav Polska z Warszawy, Vistal oraz MTM z Gdyni, 
- konsorcjum: Aldesa Construcciones - spółki z Warszawy i Madrytu, 
- konsorcjum: Porr z Warszawy, Porr Bau z Wiednia oraz Intercor z Zawiercia, 
- konsorcjum: Mostostal z Warszawy i Acciona Infraestructuras z Madrytu. 

Jak informują urzędnicy, w najbliższych dniach oferty zostaną zweryfikowane. Ostateczny wykonawca powinien być znany za około miesiąc.

- Do drugiego etapu przetargu, czyli składania ofert przetargowych zaproszonych zostanie pięć firm - informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Przetargi ograniczone są i będą standardowo przez nas ogłaszane w przypadku każdej większej, bardziej skomplikowanej inwestycji. Zależy nam bowiem na jakości jej wykonania, a taką powinny zapewnić duże firmy z odpowiednim doświadczeniem.

Projekt inwestycji zakłada, że istniejący wiadukt zostanie rozebrany, a wybudowane zostaną dwa nowe, trzyjezdniowe. Z racji strategicznego położenia dla komunikacji w mieście, budowa nowego obiektu rozpocznie się od strony wschodniej, a w tym czasie ruch drogowy odbywać się będzie po istniejącym wiadukcie. Kiedy estakada będzie gotowa, wówczas na nią zostanie przeniesiony ruch, a w miejsce rozebranego, istniejącego obecnie obiektu, zostanie zbudowany drugi - nowy.

Dodatkowo w przyszłości niedaleko nowego wiaduktu - przy ul. Okopowej - ma stanąć wielopoziomowy parking, który pomieści 475 samochodów. Samochody będą mogli na nim zostawiać głównie pracownicy i klienci urzędów: marszałkowskiego i wojewódzkiego. Także w ramach przedsięwzięcia zbudowany i przebudowany zostanie układ drogowy do obsługi komunikacyjnej rejonu od ul. 3 Maja do ul. Augustyńskiego.

Koszt całego projektu szacuje się na 138 469 158,91 zł. Miasto otrzymało dofinansowanie unijne na ten cel w wysokości 117 693 557,57 zł. Budowa będzie realizowana w latach 2017-2019.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.